Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Czy kryptowaluty to dobra forma inwestycji?

Czy kryptowaluty to dobra forma inwestycji?

Komunikaty firm
26 marca, 2021
742
inwestycja kryptowaluta bitcoin

Myśląc o inwestowaniu, bierzemy pod uwagę wiele opcji. Niektóre pojawiły się dość niedawno jak kryptowaluty, czy wobec tego warto w nie zainwestować? Czy to dobry pomysł?

Kryptowaluty – co to takiego?

W co inwestować, zastanawia się wiele osób, oceniając różne dostępne rozwiązania. Niektórzy wybierają kryptowaluty, czyli waluty kryptograficzne jak bitcoin, które nie przechowuje się jak tradycyjne pieniądze – w portfelu lub na koncie bankowym, lecz w komputerze, a czasem i w aplikacji na smartfonie. Wszystkie transakcje odbywają się drogą elektroniczną. Są odpowiednio zabezpieczone, gdyż każda waluta zawiera niepowtarzalne kody chroniące przed kopiowaniem czy wielokrotnym użytkowaniem.

Co warto wiedzieć dodatkowo? Nie są nadzorowane przez żadną instytucję, nic też nie reguluje ich podaży, co jednocześnie oznacza, że nic nie wpływa na ich kurs. Wszystko zależy od mechanizmów rynkowych, wobec czego powstaje pytanie, czy inwestycja w nie to nie za duże ryzyko?

Co zachęca do inwestowania w kryptowaluty?

Na pewno ich pikujące ceny, ale to też jednocześnie może zniechęcić, bo niestabilność na tym rynku daje szansę na zysk, lecz i stwarza ryzyko strat. Przykład bitcoina pokazuje, że wzrost notowań dość mocno wyhamował, więc perspektywa wysokich zarobków nie jest wcale taka oczywista. To zresztą nie dziwi, bo ceny nie mogą rosnąć w nieskończoność i dotyczy to w równym stopniu tradycyjnych, jak i wirtualnych walut.

Na pewno wiele osób decyduje się na inwestycję w bitcoiny, bo zapewniają wiele zalet. To przede wszystkim wygoda użytkowania, szybkość realizacji transakcji, a także to, że nie potrzeba do tego żadnych pośredników. Dla wielu osób ważna jest też tu anonimowość. Nie zapominajmy też, że kryptowaluty są wolne od inflacji.

Co mówią sceptycy?

Przestrzegają głównie przez rosnącą bańką spekulacyjną, która ma to do siebie, że stale się nakręca, rośnie, aż w końcu pęka. A ten trend jest silny i szybki, jak wzrastają kursy, bo zapewniają wysokie zwroty, co zachęca wiele osób do inwestowania w kryptowaluty. Przyczynia się to do jeszcze większego zainteresowania, a ten stan może trwać bardzo długo. Do spadków mogą prowadzić też inne okoliczności. Przykładowo osoby, które już kupiły kryptowaluty, mogą zacząć je wyprzedawać, by zacząć na nich zarabiać. To także może powodować spadki. Jeśli bańka spekulacyjna rośnie dość długo, to tym bardziej spadki mogą być dotkliwe, co wiąże się ze sporymi stratami dla inwestorów.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy warto inwestować w kryptowaluty. Dotyczy to zresztą każdego z aktywów. To zawsze ryzykowne. Można tu sporo zarobić, ale i stracić. Kluczowe, by wiedzieć kiedy jest dobry czas wycofania się z inwestowania, oceniając przyszłe perspektywy. Na pewno powinniśmy mieć plan działania, żeby ustalić sobie poziomy cenowe, na jakie chcemy kupić kryptowaluty. Ustalmy też, ile chcielibyśmy uzyskać. Tak przemyślane działanie sprawi, że unikniemy niepotrzebnych i chaotycznych działań pod wpływem emocji. A tej jak wiadomo, mogą przeszkodzić w racjonalnym myśleniu.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.