Jakie przewagi nad Bitcoinem posiada Ethereum?

Można pokusić się o stwierdzenie, że z dnia na dzień tematyka kryptowalut należy coraz bardziej do mainstreamu. Również rozmaite zagadnienia, związane z technologią blockchain nie są już owiane taką tajemniczością, jak miało to miejsce zaledwie kilka lat temu. Wiele osób, zainteresowanych światem kryptowalut, podkreśla, że niekwestionowanym królem tej branży jest bezspornie Bitcoin. Opracowany przez Satoshiego Nakamoto wirtualny pieniądz odgrywa z pewnością kluczową rolę w świecie kryptowalut i ma ogromne znaczenie dla rozwoju tego segmentu.
BTC jest w końcu powszechnie uznawany za pierwszą kryptowalutę. Jest także często nazywany wprost “cyfrowym złotem”, czyli odpowiednikiem tego unikalnego i ponadczasowo cennego kruszcu w otaczającym nas z każdej strony świecie cyfrowym. Co więksi zwolennicy Bitcoina twierdzą nawet, że jego wejście na rynek w 2009 roku przyniosło rewolucję w sposobie postrzegania i korzystania z pieniędzy. Mając na względzie powyższe okoliczności, trudno jest zaprzeczyć, że gdy chodzi o kryptowaluty, to Bitcoin od dawna zajmuje wiodącą pozycję i służy w pewnym uproszczeniu za wyznacznik kondycji całego, obszernego rynku krypto.
Zwolennicy Ethereum znajdują argumenty, broniące jego kapitalizacji rynkowej
Jednakże, istnieje spora grupa osób, która twierdzi, że pod wieloma względami Ethereum to po prostu lepiej zaprojektowana, wydajniejsza i o wiele bardziej użyteczna kryptowaluta. Entuzjaści Ethereum wskazują przede wszystkim na fakt, że oferuje ono wiele konkretnych przewag w porównaniu z Bitcoinem, które przyciągają do ETH inwestorów i programistów z całego świata. Zalety tej kryptowaluty sprawiają, że należy ona do najchętniej obracanych na wielu światowych giełdach kryptowalut, na czele z giełdą Binance.
Ethereum jest bez wątpienia cenione za swoją innowacyjność i potencjał zrewolucjonizowania różnych dziedzin, takich jak finanse, logistyka, notariat, technologia łańcuchów dostaw i wiele innych. Jego elastyczność, skalowalność i możliwość tworzenia aplikacji opartych na inteligentnych kontraktach przyciągają uwagę całej rzeszy osób zainteresowanych kryptowalutami. Wydatnie pomaga to w utrzymywaniu wysokiej kapitalizacji, wyrażanej w setkach miliardów dolarów.
Ethereum to tak naprawdę nie tyle pojedyncza kryptowaluta, co zaawansowana technologicznie platforma oparta na technologii blockchain, która pozwala na tworzenie inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji (czyli tak zwanych DApps). Ethereum umożliwia programistom budowanie i wdrażanie własnych aplikacji, korzystając z technologii blockchain. Jest to innowacyjne podejście, które otwiera nowe możliwości w dziedzinach takich jak finanse, nieruchomości, zarządzanie danymi i wiele innych. Parafrazując, można zatem powiedzieć, że Ethereum jest czymś znacznie więcej, niż tylko kryptowalutą – to kompletny ekosystem, który szeroko inspiruje rozwój technologiczny.
Na czym tak naprawdę polegają przewagi Ethereum nad Bitcoinem?
Pierwszą ważną przewagą Ethereum nad jego starszą, kryptowalutową „siostrą”, jest możliwość tworzenia inteligentnych kontraktów. W przeciwieństwie do Bitcoina, który służy głównie jako cyfrowa waluta, Ethereum umożliwia programistom tworzenie aplikacji i platform opartych na technologii blockchain. Dzięki inteligentnym kontraktom, użytkownicy Ethereum mogą tworzyć wspomniane wyżej zdecentralizowane aplikacje, które działają bez potrzeby pokładania ufności w rozmaitych pośredniach, znanych ze „starej ekonomii”. To otwiera zupełnie nowe możliwości w całej mnogości dziedzin i gałęzi gospodarki.
Kolejną przewagą Ethereum jest jego skalowalność. Bitcoin z czasem napotkał szeroko dyskutowane w branży problemy z wydajnością, takie jak chociażby wysokie opłaty transakcyjne i długie czasy potwierdzania. Tymczasem, Ethereum wprowadziło rozwiązanie w postaci protokołu Ethereum 2.0, który ma na celu zwiększenie przepustowości sieci. Zmiana ta sprawia, że Ethereum staje się bardziej skalowalne i efektywne, umożliwiając przetwarzanie większej liczby transakcji w krótszym czasie.
Wśród przewag Ethereum wymienia się także niezwykle rozbudowaną infrastrukturę deweloperską. Ethereum ma szerokie wsparcie wśród programistów i społeczności open-source. Istnieje wiele narzędzi i frameworków programistycznych, które ułatwiają tworzenie aplikacji opartych na Ethereum. Ponadto, Ethereum ma duże zaplecze w postaci sieci testowych i narzędzi do debugowania, co ułatwia deweloperom testowanie i wdrażanie swoich rozwiązań. Trzeba przy tym przyznać, że społeczność Ethereum jest aktywna oraz stale pracuje nad rozwojem i doskonaleniem całego systemu, podnosząc jego zaufanie i renomę w środowisku programistów blockchain.
Inną przewagą Ethereum jest możliwość wykorzystania własnej kryptowaluty, zwanej Ether (ETH), do opłacania usług i korzystania z platformy. W przypadku Bitcoina, korzystanie z kryptowaluty jest głównie ograniczone do funkcji płatniczych, względnie przechowywania wartości (stąd też utarte porównanie do złota). W przypadku jednak Ethereum, Ether pełni również rolę “paliwa” dla inteligentnych kontraktów, co oznacza, że jest niezbędny do korzystania z wielu funkcji platformy. To sprawia, że Ethereum staje się bardziej zróżnicowaną i użyteczną kryptowalutą.
Dlaczego Bitcoina mimo wszystko nie można przekreślać?
Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że Bitcoin od dawna zajmuje pozycję lidera wśród kryptowalut i nie brakuje powodów, dlaczego szybko nie utraci swojego pierwszego miejsca. Przede wszystkim, Bitcoin ma długą i ugruntowaną historię. Był pierwszą kryptowalutą, która zdobyła masowe uznanie i wprowadziła technologię blockchain na światową scenę. Jego pionierska rola sprawia, że ma on silną pozycję w świadomości inwestorów i ogółu społeczeństwa. BTC legitymuje się ponadto wszystkimi zaletami, związanymi z jego decentralizacją. Działa w końcu na zasadzie technologii blockchain, która zapewnia bezpieczeństwo, przejrzystość i niezależność od centralnych instytucji finansowych.
Kolejnym czynnikiem, który utrzymuje Bitcoin na szczycie, jest jego wartość rynkowa i kapitalizacja, która w szczytowym okresie przekraczała już bilion dolarów. Z tej racji Bitcoin ma zdecydowanie największy udział w całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut. Jego dominacja jest wynikiem ogromnej akceptacji i zaufania, jakim cieszy się wśród inwestorów instytucjonalnych i detalicznych. To sprawia, że Bitcoin jest równocześnie najbardziej płynną kryptowalutą, która może przyciągnąć duże inwestycje i ma większą stabilność w porównaniu do mniejszych i mniej znanych kryptowalut, czyli tak zwanych alt-coinów.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.