Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Skazany inwestor Martin Shkreli zamierza wprowadzić na rynek klon Uniswap

Skazany inwestor Martin Shkreli zamierza wprowadzić na rynek klon Uniswap

Wiadomości
17 czerwca, 2022
265
dex

Amerykański inwestor i menedżer funduszu hedgingowego Martin Shkreli, skazany za oszustwo w 2017 r., ogłosił uruchomienie zdecentralizowanej giełdy Albumswap.

Przedsiębiorca pochodzenia albańskiego zyskał rozgłos dzięki spekulacjom na rynku leków. Jego firmy wykupiły prawa do leków i wielokrotnie podniosły ich ceny. Na przykład w przypadku leku Thiola, stosowanego w leczeniu rzadkiej choroby, wzrost wyniósł około 2000%.

Działalność Shkreli’ego wywołała w Stanach Zjednoczonych powszechne oburzenie opinii publicznej, a on sam zyskał przydomek “pharma bro”.

W grudniu 2015 r. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła go o oszustwa związane z papierami wartościowymi. Według organu regulacyjnego przedsiębiorca kierował schematem Ponziego. W 2017 r. sąd skazał go na 7 lat więzienia i 7,36 mln dolarów grzywny. Shkreli został przedterminowo zwolniony za dobre sprawowanie w maju 2022 r.

Dlaczego Albumswap?

W 2015 r. przedsiębiorca kupił za 2 mln dolarów wyłączne prawa do nowego albumu kultowej grupy Wu-Tang Clan, którego nawet nie przesłuchał.

Po wyjściu na wolność Shkreli przyznał, że podczas pobytu w więzieniu dowiedział się o kryptowalutach i korzystał ze zdecentralizowanej giełdy Uniswap. Nazwał platformę “naprawdę fajną”. Założyciel DEXa Uniswap – Hayden Adams, napisał:

Czy Shkreli nadal lubiłby Uniswap, gdyby dowiedział się, że słuchałem tego albumu WuTang, który później wykupił?

Shkreli odpowiedział na wiadomość Adamsa, pytając subskrybentów:

Chłopaki, czy powinienem uruchomić swój własny DEX, żeby dać temu facetowi nauczkę?.

Jak twierdzi przedsiębiorca, projekt będzie rozwinięciem Uniswap, a jego nazwa nawiązuje do omawianego albumu. Shkreli powiedział:

Nie planowałem tego. Ale naprawdę nie spodobał mi się jego tweet. Dla mnie, jeśli uda mi się zdobyć co najmniej 5% ich udziału w rynku, to znaczy, że wykonałem swoją pracę. Jedyne, co mogę zrobić, to być dla nich wrzodem na tyłku.

Uniswap pozostaje niezmiennym liderem wśród DEX pod względem miesięcznego wolumenu obrotów. W maju obrót platformy wyniósł 62 mld USD (ponad 57% ogółu). Curve, który wspiął się na drugie miejsce, miał ponad 26 mld USD.

Czytaj również:  UOKiK w walce z kolejnymi oszustwami

 Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.