Skazany inwestor Martin Shkreli zamierza wprowadzić na rynek klon Uniswap

Skazany inwestor Martin Shkreli zamierza wprowadzić na rynek klon Uniswap

Wiadomości
17 czerwca, 2022
235
dex

Amerykański inwestor i menedżer funduszu hedgingowego Martin Shkreli, skazany za oszustwo w 2017 r., ogłosił uruchomienie zdecentralizowanej giełdy Albumswap.

Przedsiębiorca pochodzenia albańskiego zyskał rozgłos dzięki spekulacjom na rynku leków. Jego firmy wykupiły prawa do leków i wielokrotnie podniosły ich ceny. Na przykład w przypadku leku Thiola, stosowanego w leczeniu rzadkiej choroby, wzrost wyniósł około 2000%.

Działalność Shkreli’ego wywołała w Stanach Zjednoczonych powszechne oburzenie opinii publicznej, a on sam zyskał przydomek „pharma bro”.

W grudniu 2015 r. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła go o oszustwa związane z papierami wartościowymi. Według organu regulacyjnego przedsiębiorca kierował schematem Ponziego. W 2017 r. sąd skazał go na 7 lat więzienia i 7,36 mln dolarów grzywny. Shkreli został przedterminowo zwolniony za dobre sprawowanie w maju 2022 r.

Dlaczego Albumswap?

W 2015 r. przedsiębiorca kupił za 2 mln dolarów wyłączne prawa do nowego albumu kultowej grupy Wu-Tang Clan, którego nawet nie przesłuchał.

Po wyjściu na wolność Shkreli przyznał, że podczas pobytu w więzieniu dowiedział się o kryptowalutach i korzystał ze zdecentralizowanej giełdy Uniswap. Nazwał platformę „naprawdę fajną”. Założyciel DEXa Uniswap – Hayden Adams, napisał:

Czy Shkreli nadal lubiłby Uniswap, gdyby dowiedział się, że słuchałem tego albumu WuTang, który później wykupił?

Shkreli odpowiedział na wiadomość Adamsa, pytając subskrybentów:

Chłopaki, czy powinienem uruchomić swój własny DEX, żeby dać temu facetowi nauczkę?.

Jak twierdzi przedsiębiorca, projekt będzie rozwinięciem Uniswap, a jego nazwa nawiązuje do omawianego albumu. Shkreli powiedział:

Nie planowałem tego. Ale naprawdę nie spodobał mi się jego tweet. Dla mnie, jeśli uda mi się zdobyć co najmniej 5% ich udziału w rynku, to znaczy, że wykonałem swoją pracę. Jedyne, co mogę zrobić, to być dla nich wrzodem na tyłku.

Uniswap pozostaje niezmiennym liderem wśród DEX pod względem miesięcznego wolumenu obrotów. W maju obrót platformy wyniósł 62 mld USD (ponad 57% ogółu). Curve, który wspiął się na drugie miejsce, miał ponad 26 mld USD.

Czytaj również:  UOKiK w walce z kolejnymi oszustwami

 Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.