Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Analitycy Messari zaniepokojeni centralizacją Etherum i Solany

Analitycy Messari zaniepokojeni centralizacją Etherum i Solany

Wiadomości
18 sierpnia, 2022
265
solana ethereum

Firma analityczna Messari, po zbadaniu interakcji między firmami zajmującymi się chmurą a kluczowymi projektami inteligentnych kontraktów, doszła do wniosku, że Etherium i Solana są silnie uzależnione od dostawców internetowych.

Większość aktywnych węzłów Etherium jest hostowana przez scentralizowanych dostawców rozwiązań chmurowych, takich jak Amazon Web Services (AWS), którzy mogą “wpływać na Ethereum poprzez scentralizowane węzły”. W oświadczeniu analityków możemy przeczytać:

Trzej główni dostawcy rozwiązań chmurowych odpowiadają za 69% węzłów rdzeniowych Etherium.

Według Messari, Amazon Web Services (AWS) odpowiada za ponad 50% węzłów, Hetzner za ponad 15%, a OVH za 4,1%. Ponadto, Ethernodes, Oracle (4,1%), Alibaba (3,9%) i Google (3,5%) kontrolują główne węzły Ethereum.

Jeszcze w raporcie z grudnia 2020 roku Messari zwrócił uwagę, że wysoki koszt infrastruktury węzła może sprawić, że Etherium będzie zagrożone. Teraz obawy firmy analitycznej dotyczące centralizacji blockchain rozciągają się na Solanę.

72% węzłów rdzeniowych Solany jest hostowanych przez tych samych dostawców rozwiązań chmurowych, co węzły Ethereum.

Według Ethernodes, główne węzły Etherium są skoncentrowane geograficznie w USA (46,4%) i Niemczech (13,4%). Zatem interwencja rządu z jednego z tych dwóch krajów mogłaby poważnie wpłynąć na decentralizację Ethereum.

Jeszcze w 2018 roku badacze z Cornell University doszli do wniosku, że dwa najpopularniejsze blockchainy, Bitcoin i Etherium, nie są tak zdecentralizowane, jak się wydaje.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.