Jak grać na giełdzie Kryptowalutowej
Zanim zostanie poruszony temat gry czy kupowania Bitcoina i innych kryptowalut na giełdzie kryptowalut, należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo z tym związane. Rynek kryptowalut jest bardzo młodym, a zarazem dynamicznym rynkiem, czego konsekwencją są bardzo duże wahania cen. Osoby nie mające wcześniej do czynienia z rynkami finansowymi, może to narazić na duże straty kapitału o czym trzeba mieć świadomość przed podjęciem decyzji o kupowaniu na giełdzie kryptowalut. Za potwierdzenie tego niech służą wyniki, jakie osiągał Bitcoin na przełomie 2017-2018 roku, kiedy to co prawda potrafił rosnąć, trzy, cztery tygodnie po 30, a nawet 50% tygodniowo, ale w kolejnym tygodniu potrafił spaść o 77%. Oznacza to tyle, że potencjalnie inwestor kupujący w najgorszym momencie uszczuplił swój kapitał w tydzień o prawie 4/5. Dodatkowym niebezpieczeństwem jakie nie występuje na żadnym innym rynku jest brak znajomości technologii Blockchain.
Przesyłanie i trzymanie Kryptowalut różni się od przechowywania walut fiducjarnych. Transakcje potwierdzane są przez sieć, nad którą nie ma organu nadzorującego. Oznacza to więc, że w przypadku błędu, nie ma się do kogo zwrócić z wytłumaczeniem, a środki mogą zostać utracone. Cała tematyka bezpieczeństwa transakcji i przechowywania kryptowalut to bardzo szeroki temat, z którym warto się zaznajomić przed podjęciem decyzji o kupowaniu na giełdzie. Można też znaleźć artykuły na temat wyboru odpowiedniej giełdy, co tez ma niebagatelne znaczenie odnośnie bezpieczeństwa. Warto zapoznać się z aktualnym rankingiem giełd kryptowalutowych i ich szczegółowymi opisami.
Przechodząc do tematu kupowania, na giełdzie zostaną przedstawione główne różnice pomiędzy rynkiem kryptowalut, a rynkami tradycyjnymi. Przede wszystkim na giełdzie kryptowalut należy mieć swój portfel walutowy, który umożliwia wpłaty w obsługiwanych przez giełdę kryptowalutach. Jest to więc znaczna różnica, gdyż nie trzeba posiadać tej konkretnej waluty, a użytkownik ma możliwość wyboru spośród kilku, kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkuset. Tu od razu narzuca się druga różnica. Nie wszystkie giełdy kryptowalut umożliwiają wpłaty w walutach fiducjarnych.
Tak więc korzystając z giełdy, która nie ma takiej możliwości najpierw należy wymienić pieniądze na kryptowaluty, a dopiero następnie wysłać na giełdę. Kolejną różnicą, jest fakt, że rynki kryptowalut działają cały czas, w każde święta 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Same okna zleceń i wykresy są bardzo zbliżone do tradycyjnych. Również platformy giełdowe umożliwiają korzystanie z różnego rodzaju zaawansowanych funkcji, takich jak rysowanie na wykresie, ustalanie zleceń stop loss, take profit i tym podobnych. Sama wycena funduszy najczęściej prowadzona jest w BTC, co też może być utrudnieniem, zwłaszcza na początku.
Kupując na przykład na altcoiny warto zwracać uwagę na wykres dominacji BTC, który może pokazywać czy pieniądze uciekają z BTC na rynek altcoinów czy też wręcz w drugą stronę. Oczywiście sam zakres i tematyka kupowania to dużo obszerniejszy temat, który należy zgłębić przed podjęciem próby walki z rynkiem. Na pewno jednak bez względu na technikę kupowania, czy to trading czy hodl należy pamiętać o tym aby nie trzymać znacznych środków w kryptowalutach na giełdach kryptowalut. Jest to bardzo ważne, ponieważ tak naprawdę środki trzymane na giełdzie kryptowalut należą do giełdy, więc albo sama giełda może się zamknąć, albo może zostać okradziona. Historia niestety zna takie przypadki, więc dobrze by było aby wiedza o nich była czysto teoretyczna.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.