Jak dobrze zabezpieczyć komputer z Windowsem? 6 wskazówek
Zabezpieczenie systemu komputera jest istotne w kontekście jego prawidłowego funkcjonowania. Ponadto, warto uchronić się od włamań i ataków hackerskich, ponieważ w ich konsekwencji mogą oni wykraść twoje dane osobowe, hasła i inne dane wrażliwe. Instalacja programu antywirusowego jest dobrym sposobem na uniknięcie tego typu wydarzeń, jednak czasem bywa niewystarczająca. W niniejszym artykule zawarliśmy sześć wskazówek, które pozwolą dobrze zabezpieczyć komputer pracujący na systemie Windows.
1. Dbaj o aktualizacje
Zanim przejdziemy do dodatkowych form zabezpieczenia, warto przypomnieć o regularnych działaniach, które znacząco wpływają na ochronę twojego komputera. Zastosowanie się do następujących porad pozwoli na obniżenie ryzyka zainfekowania systemu operacyjnego przez wirusy.
- Aktualizuj system operacyjny, gdyż w aktualizacjach są zawarte zabezpieczenia przed już rozpoznanymi wirusami
- Dokonuj aktualizacji obecnego w systemie oprogramowania np. pakietu biurowego. Złośliwe oprogramowanie korzysta z luk, które skutecznie “łatają” jego aktualizacje.
- Nie wstrzymuj aktualizacji programu antywirusowego do nowszej wersji. Oprogramowanie jest stale udoskonalane przez producentów dzięki obecności nowych kodów i narzędzi poprawiających skuteczność antywirusa.
Powyższe przykłady stanowią podstawę zabezpieczającą twój komputer przed atakami hackerskimi. Warto jednak zaopatrzyć się w dodatkowe systemy ochrony.
2. Windows Defender Exploit Protection
Darmowy program od Microsoftu, znany wcześniej jako EMET. Działanie programu polega na nakładaniu ,,ograniczeń” na aplikacje co utrudnia wykorzystywanie luk obecnych w zabezpieczeniach oprogramowania. Windows Defender Exploit Protection zapewnia między innymi losowanie adresu umieszczenia danych oraz blokowanie nadpisania treści do nagłówka kodu strony. Takie zjawiska ograniczają możliwość zmiany kodu strony bądź programu komputerowego przez hackera.
W przypadku posiadania Windowsa 10, aby uruchomić program, należy włączyć wszystkie dostępne zabezpieczenia.
3. Sysmon – monitoring logów systemu
Kolejne urządzenie udostępniane użytkownikom za darmo pozwala monitorować logi systemowe. Sysmon jest jednym z narzędzi SysInternals od Microsoft, a jego zainstalowanie jest banalnie proste. W internecie można znaleźć mnóstwo gotowych konfiguracji, a także samouczków, dzięki którym można szybko zorientować się jak kontrolować pracę plików systemowych. Symon oferuje możliwość logowania, a więc zauważania zmian w procesach na dysku, ładowaniu sterowników do bibliotek, jak również wykrywa odmienne parametry w rejestrach czy w komunikacji sieciowej.
Aby zainstalować program, wystarczy wprowadzić prostą komendę do interpretatora poleceń Windows, zaś resztę konfiguracji przeprowadzić z samouczkiem.
4. VPN
Połączenia VPN odbywające się w przeglądarce oraz w systemie operacyjnym odgrywają istotną rolę w bezpieczeństwie. Instalacja klienta VPN w systemie pozwala na stałe szyfrowanie ruchu sieciowego, a co za tym idzie – niemożliwym będzie śledzenie historii przeglądanych przez użytkownika stron. Takie działanie przyczynia się nie tylko do zniwelowania wyświetlania rekomendowanych reklam, ale także do zwiększenia ochrony prywatności dzięki zaszyfrowaniu przesyłanych danych.
Żeby dobrze zabezpieczyć się w tej materii, warto postawić na zaufanego dostawcę, którego znajdziesz w rankingu na Top VPN. Portal wskażę tych, którzy za niewielką opłatą zapewnią bezpieczeństwo poruszania się w sieci bez obaw, iż jesteś obserwowany.
5. EDR
Stanowi rozwiązanie dedykowane bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy oczekują nieco więcej od systemu zabezpieczeń. Endpoint Detection and Response (EDR) to program, którego celem jest wykrywanie podejrzanych aktywności oraz zbieranie informacji na jego temat. EDR pozwala użytkownikowi zarządzać incydentami, a także znajdować ślady włamań i ataków hackerskich w czasie rzeczywistym.
Jednym z darmowych programów typu EDR jest MIG, możliwy do instalacji w przeglądarce Firefox czy GRR Rapid Response autorstwa firmy Google.
6. SRP
Software Restriction Policies to składnik systemu Windows odpowiadający za kontrolowanie aplikacji otwieranych na komputerze przez użytkownika. Dzięki niemu można zablokować możliwość uruchomienia wybranych programów, a także zablokowanie wszystkich. Za pomocą SRP użytkownik może ograniczyć uruchamianie programowania wyłącznie do zatwierdzonego i zaufanego, odrzucając tym samym te pochodzące z nieznanego źródła.
Uruchomienie programu wymaga nieco pracy oraz wsparcia ze strony samouczka, jednak warto poświęcić ten czas celem zapewniania swojemu systemowi wysokiego poziomu ochrony.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.