Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Kryptowaluta Dash

Komunikaty firm
15 grudnia, 2020
1324
Wooden economy and currency units on craft background

Kryptowaluty postrzegane są przez szerokie grono użytkowników jako cyfrowy pieniądz. Żadna inna kryptowaluta nie odzwierciedla tego tak wiernie, jak dash. W zamyśle deweloperów Dash oznacza „digital cash”, czyli w istocie jest synonimem cyfrowego pieniądza.

Jaka jest jej historia? Czym właściwie jest kryptowaluta dash?

Historia kryptowaluty

Projekt krpyotowaluty dash rozpoczął się 19 stycznia 2014 roku. Jednak na wczesnym etapie rozwoju dash była kryptowalutą określaną jako XCoin (XCO), a później DarkCoin (DRK). Twórca projektu Evan Duffield zdecydował się ostatecznie na nazwę dash ze skrótem DASH.

Kryptowaluta dash była jedną z pierwszych zdecentralizowanych i autonomicznych organizacji. Opiera się na masternodach, czyli systemie uprzywilejowanych węzłów. Transakcje dash są zabezpieczane za pomocą konsensusu Proof of Work.

Projekt tworzą osoba lub grupa osób, która ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, choć kryptowaluta została fizycznie zaprojektowana przez Evana Duffielda. Podjął się on zadania przekonania do swojej wizji kryptowaluty deweloperów, którzy kontynuowali dzieło Nakamoto w ramach bitcoina (więcej: https://www.xtb.com/pl/jak-i-gdzie-kupic-kryptowalute-bitcoin-kb). Jednak nie udało mu się to, dlatego postanowił rozpocząć własny projekt – XCoin. Od marca 2015 roku nastąpiła zmiana nazwy na Darkcoin, a od 2015 roku Darkcoin zmienił się na dash.

Czym jest dash?

Nazwa dash nie jest pierwszą, jaką nadano kryptowalucie peer-to-peer jej twórcy. Wcześniej nazywana była Xcoin. To zmianie nazwy oznacza dziś skoncentrowaną na branży płatności kryptowalutę, która opiera się na otwartym kodzie źródłowym. Można ją przyrównać pod względem funkcjonalności do popularnej kryptowaluty bitcoin, ale jej sieć i funkcjonalność są bardziej rozbudowane.

Kryptowaluta dash oferuje użytkownikom możliwość korzystania z systemu płatności natychmiastowych – InstantSend oraz transakcji prywatnych – PrivateSend. To tzw. masternody, czyli system uprzywilejowanych węzłów, z których każdy odpowiedzialny jest za zaawansowane funkcje systemu. Użytkownicy mogą prowadzić własne masternody, a zabezpieczeniem dla węzła jest 1000 dash. W zależności od tego, ile aktualnie kosztuje kryptowaluta dash, inną kwotę zabezpieczenia musi posiadać użytkownik prowadzący własny masternod. Masternody pełnią istotną funkcję głosowania nad zmianami i rozwojem całego projektu dash.

Mining dash

Nabycie kryptowaluty dash możliwe jest na giełdzie, ale i można ją wykopywać w ramach miningu. Mining dash odbywa się poprzez algorytm X11, który stanowi połączenie 11 różnych funkcji hashujących jednocześnie. Kiedy górnik biorący udział w miningu rozwiąże zadanie i wykopie nowy blok, nagrodą dla niego są monety dash. Trzeba wiedzieć przy tym, że nagroda za wykopany blog nie jest przeznaczona tylko dla wydobywcy bloku, ale dzieli się ją pomiędzy górników, którzy otrzymują 45 proc. jej kwoty oraz masternody, gdzie trafia kolejne 45 proc. nagrody. Pozostałe 10 proc. dash przeznaczane jest na dalszy rozwój projektu. Nagroda z każdym rokiem zmniejsza się o około 7 proc., a czas pomiędzy wykopaniem kolejnego bloku wynosi 2 minuty i 40 sekund.

Specyfikacja kryptowaluty dash

Tym, co wyróżnia kryptowalutę dash od innych walut cyfrowych jest budowa coina, oparta na algorytmie X11, czyli na kombinacji 11 algorytmów. Procedura ta jest bezpieczna, ponieważ uruchomienie sieci wymaga złamania zabezpieczeń wszystkich 11 algorytmów w tym samym czasie. Poza tym algorytm X11 pochłania nawet o połowę mniej energii od innych, podobnych algorytmów, co usprawnia mining. Kryptowaluta dash ma zoptymalizowany stopień trudności wydobycia, co także chroni ją przed gwałtownymi zmianami wyceny.

Największą różnicą pomiędzy dashem a pozostałymi kryptowalutami tkwi w systemie masternodów, czyli węzłów sieci, obecne również w sieci bitcoina, ale masternody dash mają obowiązek dostarczania usług na odpowiednim poziomie, a w bitcoinie nie ma już takiego wymogu.

Obecnie nagroda za wydobyty blok wnosi 3,6 DASH. Zakłada się, że maksymalna podaż, czyli liczba monet DASH wyniesie 18 mln sztuk.



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.