Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Korea Południowa ukarała Do Kwona za nie płacenie podatków

Korea Południowa ukarała Do Kwona za nie płacenie podatków

Wiadomości
19 maja, 2022
302
terra-luna

Południowokoreański Krajowy Urząd Podatkowy nakazał firmie Terraform Labs, jej współzałożycielowi Do Kwonowi oraz innym członkom kierownictwa zapłacenie kary w wysokości 100 miliardów wonów (78 milionów dolarów) za uchylanie się od płacenia podatków.

Geneza

Według lokalnych doniesień, agencja podatkowa po raz pierwszy wszczęła dochodzenie w sprawie Terraform Labs i jej spółek zależnych w czerwcu ubiegłego roku. Podejrzewano, że firma ta uchyla się od płacenia podatków.

Dochodzenie wykazało, że dwie spółki zależne firmy były zarejestrowane za granicą, na Wyspach Dziewiczych i w Singapurze. Jednak, mimo że podmioty te miały siedzibę poza granicami kraju, faktyczne miejsce zarządzania firmami znajdowało się w Korei Południowej.

W kraju tym przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych traktują firmy zarejestrowane za granicą jak podmioty krajowe, jeżeli zarządzanie i działalność firm odbywa się w tym państwie. Dlatego też spółki zależne Terraform Labs są prawnie zobowiązane do wypełniania zobowiązań podatkowych wobec rządu koreańskiego.

W październiku władze podatkowe nakazały spółce zależnej Terraform Labs na Wyspach Dziewiczych zapłacić karę w wysokości 44,7 mld wonów (34,7 mln dolarów) podatku od osób prawnych oraz 4,66 mld wonów (3,6 mln dolarów) podatku dochodowego.

Koreańska Agencja Podatkowa podejrzewa uchylanie się od płacenia podatków

Jak wynika z raportu, Do Kwon poczuł się niezadowolony z obowiązujących w kraju przepisów podatkowych w grudniu ubiegłego roku. Następnie próbował zlikwidować krajową siedzibę firmy i zamieszkać za granicą. Było to tuż przed upadkiem Terra LUNA na początku tego miesiąca.

Czytaj również:  Do Kwon radzi, by nie spalać LUNA kilka dni po udostępnieniu adresu burn

Podczas dramatu UST firma Terraform Labs wysłała Terra LUNA do Singapuru do LUNA Foundation Guard (LFG). Być może próbowała w ten sposób zwrócić koszty poniesionych strat. Jednak organy podatkowe uznały to posunięcie za podejrzane, przez co agencja nabrała przekonania, że firma próbuje uniknąć płacenia podatków – czytamy w raporcie.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.