Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Terminal płatniczy – jak działa i który wybrać?

Terminal płatniczy – jak działa i który wybrać?

Komunikaty firm
24 grudnia, 2019
1935
kryptoportal.pl Terminal płatniczy - jak działa i który wybrać_

W obecnych czasach coraz więcej płatności odbywa się bez udziału gotówki. Rozwój technologii jest na tyle wysoki, że transakcje dokonywane są za pomocą telefonów, a nawet mikro chipów wszczepianych pod skórę. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie urządzenie, które będzie odbierać sygnał NFC, za pomocą którego realizowane są płatności. Mowa tutaj o terminalach płatniczych. Co to jest? Jak działa? I jaki wybrać?

Co to jest terminal płatniczy?

Terminal płatniczy, inaczej terminal POS, to urządzenie, które służy do kontaktu z placówką bankową, gdy klient płaci za zakupiony towar lub usługę przy pomocy karty płatniczej. Ich budowa wewnętrzna opiera się praktycznie na tych samych rozwiązaniach co komputer. Posiadają wbudowaną płytę główną, procesor i, w zależności od modelu, dysk pamięci.

Terminal płatniczy można zobaczyć już w prawie wszystkich sklepach. Jest to bardzo przydatne urządzenie, które ułatwia zarówno przyjmowanie płatności, jak i dokonywanie samej transakcji. Spowodowane to jest coraz szybszym rozwojem technologii oraz bezpieczeństwem ludzi, którzy wolą nosi przy sobie kartę płatniczą niż plik gotówki.

Jak działa terminal?

Terminale to urządzenia, które, jak już wspomniano, służą do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Najczęściej są one zintegrowane z kasą fiskalną, aczkolwiek w starszych modelach takie rozwiązanie nie było jeszcze stosowane.

Urządzenia do pobierania płatności bez udziału gotówki są zazwyczaj wydzierżawiane. Oznacza to, że firma, która z nich korzysta, odprowadza za każdy sprzęt czynsz do operatora, czyli operatora rozliczeniowego.

Zasada działania terminala jest bardzo prosta. Poprzez połączenie internetowe z bankiem, z konta klienta, który płaci bezgotówkowo, jest pobierana dana kwota. Najłatwiej porównać to do przelewu. Osoba płacąca wykonuje przelew bez potwierdzenia na konto firmy, u której się zaopatruje w towar. Jednak w tym przypadku wystarczy tylko telefon lub karta płatnicza.

Jaki terminal wybrać?

Decydując się na wydzierżawienie należy wziąć pod uwagę dwa ważne czynniki. Oczywiście pierwszym z nich jest sposób, w jaki urządzenie będzie łączyć się z centrum autoryzacyjnym. Do wyboru jest połączenie internetowe lub GPRS, czyli poprzez sieć komórkową. Pierwszy z nich jest praktycznie bezawaryjny, jednak potrzebne jest podłączenie do modemu. Połączenie GPRS jest coraz rzadziej stosowane. Jeśli sklep umieszczony jest w piwnicy, między grubymi murami, to mogą pojawić się problemy z łącznością. Poza tym cena tego rozwiązania jest także wyższa.



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.