Pożyczka prywatna – gdzie zdobyć finansowanie?
Zdobycie finansowania to w trudnych gospodarczo czasach niełatwe zadanie. Pożyczka prywatna jest jednak rozwiązaniem alternatywnym dla finansowania bankowego lub instytucjonalnego. Zdobycie pożyczki prywatnej wymaga jednak dostosowania się do innych wymagań, niż podczas brania kredytu. Sprawdź, gdzie znaleźć prywatne pożyczki, a także, czy pozabankowa pożyczka prywatna jest dobrym pomysłem w Twojej sytuacji.
- Pożyczka prywatna – czym się różni od bankowej?
- Gdzie szukać prywatnego finansowania?
- Czy wzięcie prywatnej pożyczki się opłaca?
- Pożyczka pozabankowa – na co zwrócić uwagę podpisując umowę?
- Pożyczki prywatne, a odpowiedzialność prawna
W trudnych czasach coraz więcej osób prywatnych zaczyna korzystać z możliwości zaciągnięcia pożyczki prywatnej. Z roku na rok wolumen tego rynku istotnie rośnie, a dla przedsiębiorców, a także osób fizycznych nieprowadzących działalności jest to, że w Polsce taka forma finansowania jest w pełni legalna i można ją zaciągnąć w świetle funkcjonujących przepisów.
Spis treści
Pożyczka prywatna – czym się różni od bankowej?
Spektrum dostępnych ofert pożyczek prywatnych inwestorów jest bardzo szeroki. Na początku jednak trzeba się dowiedzieć, czym taka forma finansowania różni się od pożyczek bankowych. Pożyczkę prywatną warto wziąć w wielu sytuacjach, jednak trzeba pamiętać, że tego rodzaju wsparcie finansowe istotnie różni się od bardzo ściśle określonych przepisów, na podstawie których działają banki. Przede wszystkim, znalezienie prywatnego inwestora ma tę zaletę, że zupełnie inaczej przebiega analiza zdolności kredytowej. Idąc do banku, jest się jedynie klientem, który musi spełnić wymagania w schematyczny sposób na podstawie wewnętrznych procedur.
Zawsze sprawdzany tu jest BIK i KRD, a negatywne wpisy często przekreślają szanse na zdobycie finansowania. Prywatną pożyczkę można zdobyć nawet wtedy, gdy utraciliście zdolność kredytową w oczach banków. Prywatni inwestorzy nie działają bowiem na podstawie wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego, więc warunki umowy oraz to, z kim podejmą współpracę, podlega pod o wiele bardziej liberalne zasady. Proces weryfikacji w przypadku pożyczek tego typu nie podlega pod konkretne przepisy prawa tak jak w przypadku pożyczek udzielanych przez instytucje finansowe.
Gdzie szukać prywatnego finansowania?
W dobie internetu to, gdzie można otrzymać pożyczkę, jest nietrudne do znalezienia. Warto jednak uważać na nieuczciwe praktyki oraz rzetelnie analizować koszty pożyczki, termin wypowiedzenia umowy, a także inne warunki. Pożyczki pozabankowe nie podlegają pod te same przepisy co pożyczki bankowe. Co prawda są odpowiednie przepisy, które regulują niektóre aspekty, więc klienci są tutaj chronieni. Dotyczy to jednak tylko firm. Całkowicie prywatni inwestorzy mogą udzielić pożyczki na zupełnie innych zasadach. Prywatny pożyczkodawca może mieć swoje wymagania, które zawsze należy zweryfikować. Chcąc znaleźć pożyczki prywatne online, warto bazować na renomowanych firmach, które cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów. Ponadto zawsze należy sprawdzić, jak długo działają na rynku pod swoją marką. Im dłużej, tym lepiej, gdyż świadczy to o rzetelności danego podmiotu. Jeśli firma oferuje minimum formalności, to zawsze należy poprosić o wzór umowy do wglądu jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki niezależnie od sytuacji finansowej. Tylko firmy, które nie mają nic do ukrycia jeśli chodzi o kwestie prawne pożyczki, są godne uwagi.
Czy wzięcie prywatnej pożyczki się opłaca?
Kredyt gotówkowy zaciągnięty w banku to dość droga forma finansowania. Udzielanie pożyczek dla osoby fizycznej lub firmy, nawet bez zbędnych formalności często może być tańsze, niż w banku. Jeśli jednak chce się określić, gdzie osiągnie się niższy poziom RRSO, niestety nie da się tego określić, gdyż każda sytuacja jest inna. Trzeba liczyć się z tym, że niektóre osoby mogą zostać uznane za dość ryzykowne, więc niezbędny będzie np. zastaw nieruchomości osoby prywatnej. Jeśli dana osoba może wnieść coś w postaci zabezpieczenia, na pewno będzie w stanie wynegocjować o wiele lepsze rachunki. Większość firm elastycznie podchodzi do klientów, więc starają się negocjować koszty finansowania z klientem, by osiągnąć konsensus. Biorąc pod uwagę, że firm niebędących bankami nie dotyczą procedury, klienci mają tutaj spore pole do popisu na etapie negocjacji. Pożyczka prywatna może mieć więc bardzo zróżnicowaną wysokość oprocentowania.
Pożyczka pozabankowa – na co zwrócić uwagę podpisując umowę?
Pożyczki prywatne zawsze powinny być dobrze przeanalizowane pod względem prawnym. Podpisując umowę na prywatne pożyczki, należy zweryfikować, jaki będzie realny koszt. Poza samym oprocentowaniem trzeba doczytać w warunkach umowy, jakie są prowizje za udzielenie pożyczki, a także dodatkowe koszty, które w wielu sytuacjach mogą wielokrotnie przekraczać wysokość samego oprocentowania, co zdecydowanie potęguje koszty. Zaciągając pożyczki prywatne w firmie pozabankowej, klient ma jednak prawo do poznania wszystkich kosztów pożyczki, a także pozostałych warunków umowy, takich jak okres spłaty. Nawet potrzebując szybkiego zastrzyku gotówki, warto bardzo dokładnie przeanalizować umowę w każdym jej punkcie.
Pożyczki prywatne, a odpowiedzialność prawna
Pożyczki prywatne wiążą się z wysokim ryzykiem dla firm oferujących zastrzyk dodatkowej gotówki. Duże ryzyko wiąże się z tym, że wśród zadłużonych znajdą się osoby spóźniające się ze spłatą zobowiązań. Każda osoba fizyczna może wtedy podlegać procesowi windykacji na określonych prawem warunkach. Wymaga to jednak rozprawy sądowej. Bez tego pożyczkodawcy nie mogą rozpocząć windykacji zadłużonych. Rzetelne firmy zawsze jednak dążą do polubownego rozwiązania sprawy i starają się rozłożyć raty dla zadłużonych tak, by byli oni w stanie je spłacić, niezależnie od tego, jaka jest kwota pożyczki.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.