Od czego zależą głównie kursy kryptowalut?
Na światowym rynkach finansowych inwestować można w wiele różnych instrumentów. W ostatnich latach coraz większą popularnością w tym zakresie cieszą się kryptowaluty.
To waluty cyfrowe, wirtualne, które są niezależne od decyzji banków centralnych konkretnych państw. Jednak ich kursy podlegają dużym wahaniom, co w szczególności jest zauważalne w przypadku największej, jeśli chodzi o kapitalizację, kryptowaluty na świecie – Bitcoina. Wahania pomiędzy wyceną 6000 dolarów a 19 000 dolarów o czymś świadczą. Warto wiedzieć, co tak właściwie ma największy wpływ na wycenę poszczególnych kryptowalut, aby móc w nie z zyskiem inwestować oraz ograniczać przy tym ryzyko inwestycyjne.
Spis treści
Czym jest kurs kryptowaluty?
Podobnie jak w przypadku kursu akcji notowanych na giełdzie, kurs kryptowaluty to cena, za jaką dane tokeny kryptowalutowe można kupić lub sprzedać (więcej o kryptowalutach w XTB). Obecnie w obrocie na giełdach kryptowalutowych na całym świecie znajduje się ponad 1000 różnych kryptowalut, których kapitalizacja wynosi ponad 100 miliardów dolarów. Najwięcej wart jest Bitcoin, ale i jego wycena potrafi zaskakiwać inwestorów. Kurs Bitcoina na początku 2017 roku osiągnął cenę uncji złota, a w czerwcu kosztował 3 tys. dolarów za 1 BTC, aby później sięgnąć szczytów wyceny w okolicach 20 tys. dolarów.
Cena poszczególnych kryptowalut zależy od wielu czynników, a ich poznanie ułatwia dokonywanie inwestycji w te instrumenty rynkowe.
O zmienności kursów kryptowalutowych niech świadczy także historia Ethereum – drugiej największej kryptowaluty na świecie, zaraz po Bitcoinie. W okresie od marca 2017 roku do czerwca 2017 roku cena tej kryptowaluty wzrosła diametralnie. Początkowo Ethereum kosztowało 19 dolarów, aby w czerwcu tego samego roku kosztować 400 dolarów. Pod koniec wakacji 2017 roku, w sierpniu kurs 1 ETH spadł do 220 dolarów, a w wyniku krachu cena sięgnęła zaledwie 10 centów. Co spowodowało taką zmianę? Tym razem była to pogłoska, zresztą fałszywa, o śmierci twórcy Ethereum.
Prawo popytu i podaży
Podobnie jak na wszystkich innych rynkach finansowych, m.in. na giełdzie papierów wartościowych, jak głosi fundamentalne prawo ekonomii, wycena danych instrumentów zależna jest od zachowania popytu i podaży. Jeśli rośnie podaż na daną kryptowalutę, to jej cena musi spadać, o ile pozostałe warunki są niezmienne. Analogicznie, zwiększający się popyt na kryptowalutę wywołuje wzrost jej kursu, nawet w krótkim czasie.
Sprawdź: Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta na świecie!
Kolejne oferty sprzedaży krytowaluty obniżają jej cenę jeszcze mocniej, aż w końcu mamy do czynienia na światowych giełdach kryptowalutowych z załamaniem rynku na danej walucie wirtualnej i ze znaczną korektą. Najlepszym przykładem jest Bitcoin, który pod koniec 2017 roku rósł nieprzerwanie i momentami wyceniany był w skali 1 BTC = 20 tys. dolarów. Jednak informacje o tym, że w jego przypadku mamy do czynienia z bańką spekulacyjną wywołały panikę. Kiedy na giełdach masowo zaczęły pojawiać się oferty sprzedaży Bitcoina, przestraszyło to innych inwestorów, którzy również zaczęli wyprzedawać posiadaną krytpowalutę, zbijając przy okazji jej kurs do coraz to niższych poziomów.
Zaufanie ludzi
Kolejnym, bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na kurs kryptowalut, jest zaufanie do nich inwestorów. Jeśli inwestorzy wierzą, że dana kryptowaluta ma dużą wartość, jest perspektywiczna, a inwestycje w nią się opłacą w przyszłości, to kurs będzie wzrastał. Kolejni gracze zaczną skupować daną kryptowalutę, sukcesywnie zwiększając jej wartość.
Ceny energii elektrycznej
Za ceny kryptowalut odpowiada też koszt energii elektrycznej. Trzeba pamiętać, że do wydobywania walut wirtualnych potrzebne są ogromne pokłady energii, zwłaszcza w przypadku Bitcoina. Energia zasila maszyny do kopania kryptowalut. Stąd też ceny energii bezpośrednio oddziałują na ceny kryptowalut. Ceny podnoszą również koszty wydobywania, na które składa się nie tylko cena energii elektrycznej, ale i cena hardware i innych elementów, które są niezbędne do wydobywania waluty.
Użyteczność poszczególnych kryptowalut
Każda kryptowaluta stworzona jest w jakimś celu. Dlatego na jej kurs wpływa jej użyteczność. Gracze nie będą skupywać czegoś, co nie nadaje się do wykorzystania w żaden praktyczny sposób. Miarą wartości kryptowalut może być możliwość dokonywania inwestycji, płacenia nimi, czy wykorzystania w inny sposób, np. do kontaktu.
Istnieje zatem wiele czynników, które decydują o wycenie poszczególnych walut wirtualnych. Należy je z uwagą i na bieżąco śledzić, jeśli chcemy zarabiać na kryptowalutach i ograniczać ryzyko związane z takimi inwestycjami.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.