Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Najlepszy portfel bitcoin – jak wybrać?

Najlepszy portfel bitcoin – jak wybrać?

Komunikaty firm Portfele do kryptowalut
12 marca, 2020
2143
bitcoin-3228194_1280
Bitcoin od lat jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie, aby jednak móc ją kupować, odbierać i przechowywać, niezbędny jest własny portfel bitcoin. Warto przy tym pamiętać, że każdy portfel kryptowalut pod względem funkcjonalnym znacznie bardziej przypomina konto bankowe niż tradycyjny portfel na waluty fiducjarne. Jak działa portfel bitcoin, jakie są rodzaje portfeli, w jaki sposób się nimi posługiwać i o czym pamiętać, wybierając bezpieczny portfel dla siebie?

Elektroniczny portfel bitcoin – zasada działania

Każdy portfel kryptowalutowy jest z praktycznego punktu widzenia kontem, w obrębie którego przechowuje się bitcoiny (lub inne kryptowaluty). To para kluczy kryptograficznych, która posiada dwie części:

  • klucz publiczny (określany również jako publiczny adres), który jest wykorzystywany do weryfikacji danego konta bitcoin oraz jego zawartości. To właśnie ten klucz jest udostępniany innym osobom, jeśli będą nam przesyłać bitcoiny. Co ważne, do każdej transakcji można użyć oddzielnego klucza publicznego;
  • klucz prywatny, którego używa się do autoryzacji i szyfrowania dokonywanych transakcji. Tego klucza nigdy nie powinno się udostępniać nikomu innemu, by nie stracić dostępu do swojego portfela, ponieważ bez tego klucza nie jest możliwe wykonanie operacji na BTC zapisanych w portfelu!

Rodzaje portfeli

Obecnie dostępnych jest kilka typów portfeli kryptowalutowych, z których każdy cechuje się własną specyfiką. Podstawowy podział jest następujący:

  • portfele gorące (hot wallet) – to takie portfele, które funkcjonują na dowolnym urządzeniu mającym dostęp do internetu;
  • portfele zimne (cold wallet) – ta grupa obejmuje portfele działające offline, bez dostępu do sieci.

Wśród portfeli zimnych wyróżnia się portfel papierowy (jest to po prostu zapisany na kartce papieru klucz prywatny) oraz portfel sprzętowy, czyli oddzielne urządzenie, które należy podłączyć do komputera albo innego urządzenia, aby wykonać jakiekolwiek operacje na posiadanych bitcoinach. Podpisywanie transakcji w portfelach sprzętowych odbywa się w zamkniętym środowisku, a każda operacja musi być dodatkowo potwierdzona poprzez ręczne wprowadzenie kodu PIN.

Portfele gorące (portfele online) natomiast dzieli się na:

  • portfele mobilne – czyli aplikacje na urządzenia z systemem Android lub iOS. Z reguły każda taka aplikacja pozwala skanować kody QR, co przekłada się na ogromną wygodę obsługi, ponieważ nie trzeba każdorazowo wpisywać ręcznie klucza prywatnego czy publicznego.
  • portfele komputerowe (desktopowe) – każdy taki portfel to aplikacja, którą należy zainstalować na swoim komputerze. Mogą obsługiwać od jednej do kilkudziesięciu kryptowalut, różnią się od siebie także pod względem interfejsu, łatwości obsługi czy zabezpieczeń. Co ważne, niektóre takie portfele mogą wymagać pobrania dużych ilości danych na komputer (liczonych w gigabajtach), gdyż ściągany jest cały blok, a synchronizacja może trwać bardzo długo;
  • portfele przeglądarkowe – do tego rodzaju portfeli ich właściciele logują się za pośrednictwem zwykłej przeglądarki internetowej. Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania należy to, że można uzyskać dostęp do posiadanych BTC wszędzie tam, gdzie jest dostęp do internetu. Wybierając portfel przeglądarkowy należy zwrócić szczególną uwagę na wiarygodność operatora platformy, by zminimalizować ryzyko utraty bitcoinów.

Jaki jest najlepszy portfel bitcoin?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak na pytanie o to, gdzie najlepiej założyć portfel bitcoin. Wynika to z faktu, że każdy posiadacz bitcoinów jest inny, ma odmienne potrzeby oraz różnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa. Generalnie jednak przyjęło się uważać, że do przechowywania większych ilości BTC (oszczędzanie, inwestowanie) powinno się używać portfeli zimnych, a do łatwego wykonywania przelewów czy płacenia za zakupy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są przeglądarkowe portfele online.

Decyzja o założeniu portfela na konkretnej platformie internetowej czy o skorzystaniu z danej aplikacji na komputer powinna być zawsze przemyślana i nigdy nie wolno podejmować jej pochopnie, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo posiadanych bitcoinów oraz wygoda korzystania z nich.

Artykuł powstał we współpracy z Coincher.comDodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.