Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

MOM i OEE – Automatyka produkcji na wyższym poziomie

MOM i OEE – Automatyka produkcji na wyższym poziomie

Komunikaty firm
16 sierpnia, 2021
743
startup-593341_1280

Nie da się nie zauważyć, że człowiek dąży do zautomatyzowania codziennych czynności, obowiązków, czy prac. Tyczy się to praktycznie wszystkiego co nas otacza. Również zarządzania produkcją w czasie rzeczywistym. Jednym z systemów mających na celu optymalizację produkcji jest MES (Manufacturing Execution System). Jest to skomputeryzowany system służący głównie do śledzenia oraz dokumentowania przemiany surowca w produkt końcowy. Monitorowanie maszyn zapewnia większą wydajność, zapewnia łatwe zarządzanie poszczególnymi etapami produkcji, a także gwarantuje sukces w kwestiach technicznych.

Zarządzanie operacjami produkcyjnymi może być także regulowana przez inne systemy. MOM- Manufacturing Operations Management jest ich zbiorem do kontrolowania kompleksowych procesów, w celu optymalizacji wydajności. Ze względu na wiele płaszczyzn do zarządzania, powstało kilka rodzajów oprogramowania MOM. Możemy zaliczyć do nich między innymi: analizę wydajności, jakości oraz zgodności; kontrolę produkcji, czy interfejsu man- machine.

Zaawansowanie w automatyce produkcji poza oczywistą sferą techniczną, dotyczy również tematów czysto naukowych. Dobrym przykładem jest chociażby kontrola statusu maszyn. Może być ona wyrażana poprzez Ogólną Efektywność Sprzętu, w języku angielskim- Overall Equipment Effectiveness (OEE). Jest to miara, która mówi o tym, jak wykorzystywana jest operacja produkcyjna w porównaniu z pełnym zakresem potencjału. Określa się ją w czasie, gdy dany proces jest planowany i mówi ona w jakim procencie czasu produkcji nastąpiła realizacja w pełni produktywna. Może być obliczona ze wzoru z danymi: dostępnością, wydajnością oraz jakością.

Aby zachować jak najwyższy poziom automatyki, niezbędne było stworzenie OPC (Open Platform Communications). Platforma odnosi się do telekomunikacji przemysłowej i stanowi dla niej serię standardów i specyfikacji. To tu nastąpił największy przełom, ponieważ OPC umożliwia komunikację danych produkcji w czasie rzeczywistym. Może się to odbywać nawet między urządzeniami różnych producentów.

Jaka jest relacja między MES i ERP?

Zarówno MES i ERP są w stanie współpracować ze sobą. Ponieważ te dwa rodzaje oprogramowania mają różne możliwości, łącząc je można pomóc firmie osiągnąć bardziej zadowalające wyniki.
Oba oprogramowania mogą być zintegrowane w celu poprawy jasności operacyjnej oraz daje firmom możliwość śledzenia i dostosowywania wydajności w stosunku do celów biznesowych. Dla przykładu — ERP rozumie, dlaczego decyzje muszą być podjęte, podczas gdy MES rozumie, jak te decyzje podjąć. Oba systemy służą odrębnym celom, co czyni je uzupełniającymi się komponentami.

Źródła:



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.