Jak chronić prywatność w trakcie codziennego korzystania z internetu?
Korzystanie z internetu to dla nas codzienność. W ten sposób pracujemy, uczymy się czy robimy zakupy. Tylko, czy w tym wszystkim wiemy, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? W tym artykule przybliżymy najważniejsze zasady, dzięki którym zadbasz o swoją prywatność podczas korzystania z internetu.
Choć internet to doskonałe narzędzie, bez którego dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia, to korzystając z sieci, jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń. Kradzież pieniędzy, danych osobistych, oszustwa, ataki hakerskie. Lista jest naprawdę długa! Co zatem możesz zrobić już teraz, by uchronić się przed najczęstszymi zagrożeniami czekającymi w sieci? Przedstawiamy 6 najważniejszych rzeczy, o które warto zadbać każdego dnia.
Spis treści
Korzystaj z bezpiecznych przeglądarek
Nie każdy internauta zdaje sobie sprawę, że popularne przeglądarki mogą zagrażać jego prywatności. Chrome, Safari czy Firefox przechowują dużą ilość poufnych danych, w tym nie tylko historię odwiedzanych stron, ale także dane logowania i autouzupełniania. Dlatego jeśli zależy Ci na prywatności w sieci, rozwiązaniem mogą być dla Ciebie przeglądarki, które odpowiednio chronią poufne dane użytkowników. Wśród nich można wymienić Brave, Tor, Ungoogled Chromium, Epic Privacy Browser czy popularniejsza Mozilla Firefox.
W bezpiecznej przeglądarce internetowej powinien być zachowany wysoki poziom zabezpieczeń. Istotna jest także kwestia prywatności. Dane użytkowników nie powinny być monitorowane, ale również udostępniane czy odsprzedawane. Przeglądarki powinny udostępniać możliwość odmowy gromadzenia danych i praktyk, które naruszają prywatność użytkownika.
Miej różne hasła do konkretnych kont
Choć wydaje się to podstawową informacją, to warto o tym wspomnieć! Wielu internautów ma takie samo hasło do konta w swoim banku, poczty mail, Facebooka, czy profilu w ulubionym sklepie online. Oznacza to, że wystarczy złamać to jedno zabezpieczenie, by dostać się do wielu ważnych miejsc w sieci, okraść ze środków na koncie, naruszyć prywatność, dobre imię i przy okazji sprawić naprawdę wiele problemów dla takiej osoby. Dlatego! Hasło nie tylko powinno być bezpieczne, czyli zawierać przynajmniej 8 znaków, duże i małe litery, cyfry, znaki specjalne oraz znaki specyficzne dla danego języka. Hasło nie może też być takie samo dla wszystkich portali, do których się logujesz.
Zawsze ustawiaj weryfikację dwuetapową
Samo hasło to jeszcze za mało! Dobrą praktyką jest ustawienie weryfikacji dwuetapowej przy logowaniu. Dzięki temu, nie zalogujesz się samym hasłem, a np. na Twój numer telefonu zostanie wysłany kod, który dopiero po wpisaniu bądź zatwierdzeniu pozwoli Ci się zalogować. To sprawi, że nawet w przypadku znajomości naszego hasła, oszust nie zaloguje się na naszą pocztę, konto społecznościowe, czy służbowe, dopóki nie będzie miał także naszego telefonu. A ten zazwyczaj mamy zawsze przy sobie.
Rób zakupy w sklepach online z certyfikatem SSL
W czasie codziennego korzystania z internetu zwracaj także uwagę na to, jakie strony WWW odwiedzasz. Czy są one zabezpieczone? Ma to szczególne znaczenie wszędzie tam, gdzie się logujesz, czy robisz zakupy, podając najważniejsze dane. Kieruj się nie tylko bogatym asortymentem produktów, ładną stroną WWW, ale szczególnie jej bezpieczeństwem. Zabezpieczona strona powinna mieć “https” w swoim adresie WWW. Oznacza to szyfrowanie przesyłanych informacji pomiędzy serwerem a klientem przy użyciu protokołu SSL czy TSL. W ten sposób poufne dane są trudniejsze do przechwycenia, odczytania i zmiany.
Nie klikaj we wszystkie linki
Dziś wiele oszustw w internecie zaczyna się od naszej nieuwagi i kliknięcia linku, bez sprawdzenia przez kogo one są wysyłane, jak wyglądają i gdzie mogą prowadzić. Co więcej, ataki na prywatność bardzo często właśnie zaczynają się od linków i załączników — w mailach, wiadomościach w komunikatorach internetowych czy SMS-ach. Dlatego przed tym rodzajem oszustwa najlepiej chroni rozsądek i nieklikanie w niepewne odnośniki. Warto także regularne aktualizować programy, z których korzystamy, by nie zawierały one luk bezpieczeństwa.
Korzystaj z VPN
Dobrym rozwiązaniem do ochrony danych wysyłanych z komputera i telefonu jest także VPN – Virtual Private Network. VPN tworzy specjalny “tunel”, przez który możesz wysyłać dane. Warto szczególnie pomyśleć o tym rozwiązaniu, jeśli często korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi – w pracy, na uczelni, czy np. centrum handlowym.
To najważniejsze metody, by zadbać o bezpieczne korzystanie z internetu każdego dnia. Dlatego warto połączyć odpowiednie narzędzia z rozsądnym korzystaniem z sieci. Nie klikać w podejrzane linki, zadbać o bezpieczne hasła, weryfikację dwuetapową, a także wybierać bezpieczne przeglądarki. Dzięki temu korzystanie z internetu będzie jeszcze bezpieczniejsze.
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie DobryVPN.pl
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.