Innowacje w faktoringu: nowe możliwości dla firm
Rynek faktoringu w Polsce to świetne pole dla firm, którym zależy na jak najszybszym otrzymaniu należności za wystawione faktury. W ostatnich latach zaliczył on naprawdę spory wzrost, a to wszystko dzięki innowacjom, które się w nim pojawiły. Jakie nowe możliwości otwierają najświeższe rozwiązania w tym zakresie? Podpowiadamy!
Czym jest faktoring?
Można powiedzieć, że faktoring to rodzaj transakcji finansowej, w której udział biorą trzy podmioty. Pierwsza to tak zwany faktorant. Jest to firma przekazująca wystawione faktury z odroczonym terminem płatności. Druga to faktor. Jest to osobne przedsiębiorstwo specjalizujące się właśnie w faktoringu. W momencie transakcji faktor uzyskuje prawa do należności z tytułu faktury, a w zamian wypłaca faktorantowi ustaloną kwotę. Faktor następnie oczekuje płatności od dłużnika faktoranta, czyli podmiotu, któremu wystawiona została wcześniej wspomniana faktura. Jest to trzecia strona transakcji. Z dokładnym działaniem faktoringu można też zapoznać się na stronie https://pragmago.pl/
Sam faktoring to naprawdę szeroka dziedzina. Istnieje kilka jego rodzajów. Najczęściej stosowany jest faktoring jawny. W tym wypadku kontrahent jest informowany o tym, że faktor przejął fakturę od faktoranta. Koszt takiej usługi można ponadto odliczyć od podatku. Alternatywą jest faktoring cichy. W jego przypadku kontrahent nie zostanie poinformowany o przejęciu wierzytelności przez faktora. Dlatego spłacenie jego zobowiązań to Twój obowiązek w momencie otrzymania przelewu za fakturę. Faktoring cichy również można odliczyć od podatku.
Skąd bierze się rosnąca popularność faktoringu?
Faktoring swoją rosnącą popularność zawdzięcza przede wszystkim coraz częstszym opóźnieniom płatności. Wiele firm po zrealizowaniu usługi i wystawieniu faktury musi liczyć się z tym, że kontrahenci nie będą spieszyć się z wypłaceniem należności. Tym samym, dla wielu firm faktoring to jedyny sposób na to, by dalej działać na rynku i oferować swoje usługi. Pozwala bowiem zachować płynność finansową.
Wzrost rynku faktoringu jasno koreluje z coraz częstszymi opóźnieniami w opłacaniu faktur.
To, jak szybko rośnie rynek, można zaobserwować na podstawie danych. Liczba wykupionych faktur w 2022 roku wyniosła 23 927, czyli o ponad 2 tysiące względem poprzedniego roku. Największy wzrost zaliczyła jednak wartość wykupionych wierzytelności. Ta w 2022 roku wyniosła łącznie 476 918 milionów złotych. To prawie 20% wzrost wartości faktur przejętych przez faktorów. Za zdecydowaną większość odpowiadają firmy niebankowe. Przejęły one wierzytelności o wartości łącznie 392 778 mln zł.
Z jakich innowacji korzysta obecnie faktoring?
Za wzrost zainteresowania tego typu usługami finansowymi odpowiada także szereg innych czynników. Jednym z motorów napędowych faktoringu są innowacje, które pojawiły się na rynku w ostatnim czasie. Przede wszystkim dotyczą one systemów weryfikacji kontrahentów.
Stosowanie oprogramowania służącego do zarządzania informacją w organizacji pozwala znacząco przyspieszyć cały proces. Szacuje się, że dzięki nim czas potrzebny na weryfikację kontrahentów jest krótszy nawet o 60%. To bardzo ważne, gdyż od tego zależy to, czy uda się uzyskać środki w oczekiwanym momencie tak, by zachować w firmie płynność finansową.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.