Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Czy nadal opłaca się inwestować w metale szlachetne – 3 rady

Czy nadal opłaca się inwestować w metale szlachetne – 3 rady

Komunikaty firm
8 października, 2020
1053

Inwestycja w złoto i srebro – największe zalety

Inwestowanie w metale szlachetne ma kilka istotnych atutów. Sprawiają one, że zainteresowanie tą formą lokaty kapitału stale rośnie. Poniżej przygotowaliśmy dla Was krótki opis kilku najistotniejszych zalet inwestowania w złoto, srebro czy inne metale szlachetne. Są to ochrona przed inflacją, szansa na spore zyski w dłuższej perspektywie oraz możliwość dywersyfikacji naszego portfela inwestycyjnego.

Metale szlachetne – ochrona przed inflacją

Jednym z największych atutów inwestowania w złoto, o którym jednak często zapominamy, jest ochrona naszego kapitału przed inflacją. Bardzo niskie stopy procentowe w połączeniu ze stale rosnącą inflacją sprawiają, że nasz kapitał ulokowany w banku będzie z czasem topniał. W przypadku wysokiej inflacji, z którą mamy obecnie do czynienia w naszym kraju, pieniądze na lokacie czy na rachunku oszczędnościowym będą sukcesywnie tracić na wartości. Jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk, towarzyszących inflacji, jest ucieczka od tracącej na wartości waluty w kierunku tak zwanych wartości rzeczowych. Mogą to być na przykład nieruchomości, ziemia lub właśnie metale szlachetne w postaci monet czy sztabek. Lokata kapitału w metale szlachetne pozwala na jego ochronę przed spadkiem wartości. W przypadku takiej lokaty kapitału musimy się oczywiście liczyć ze zmianami notowań złota czy innego metalu. Historia pokazuje jednak, że poza ochroną kapitału przed inflacją możemy sporo zyskać w wyniku wzrostu cen złota czy srebra.

Ceny złota – historyczne wzrosty

Inwestycja w metale szlachetne może nam również przynieść spore zyski. Szczególnie jeśli nasz horyzont inwestycyjny wynosi co najmniej kilka lat. – Jeśli spojrzymy na historyczne notowania złota, widać wyraźnie, że w dłuższej perspektywie złoto praktycznie zawsze dawało zarobić. Analiza wykresu notowań złota z ostatnich lat pokazuje, że inwestując w złoto 5 lat temu, dziś mielibyśmy zysk ponad 74%. Zainwestowanie w złoto rok temu przyniosłoby dzisiaj niecałe 30% – dodaje ekspert z https://skup.zlota.pl/. Oczywiście w krótszej perspektywie, na przykład kilku miesięcy cena złota może spaść i to nawet znacząco. Jednak w przypadku inwestowania długoterminowego złoto i inne metale szlachetne, jak dotąd okazywały się strzałem w dziesiątkę. Metale szlachetne mogą być więc świetnym sposobem oszczędzania na emeryturę lub na przyszłość dziecka.

Inwestycja w metale szlachetne jako dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego warto rozważyć inwestycję w metale szlachetne, jak srebro czy złoto inwestycyjne. Jest to dywersyfikacja naszego portfela inwestycyjnego. Co to takiego? W dużym skrócie jest to zróżnicowanie składu naszego portfela inwestycyjnego, mające na celu zredukowanie ryzyka wynikającego z inwestycji. W odpowiednio zdywersyfikowanym portfelu spadki na jednym z aktywów są równoważone przez wzrosty na innych. Posługując się prostym przykładem, załóżmy, że nasze oszczędności ulokowaliśmy na lokacie bankowej, w akcjach spółek notowanych na giełdzie oraz w złocie inwestycyjnym. Spadki na giełdzie, mogą w tym przypadku być zrównoważone przez wzrost ceny złota. Jest to oczywiście tylko uproszczony przykład sposobu działania dywersyfikacji. Metale szlachetne dają nam jednak możliwość ulokowania części naszych oszczędności w tak zwanej bezpiecznej przystani dla inwestorów.

Inwestując w metale szlachetnie, nie musimy się również obawiać problemów z ich sprzedażą. Bez większego trudu znajdziemy skup srebra czy złota. Tego rodzaju firmy działają dzisiaj zarówno stacjonarnie, jak i online.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: fox17Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.