Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Czy inwestować na giełdzie czy w kryptowaluty?

Czy inwestować na giełdzie czy w kryptowaluty?

Komunikaty firm
14 kwietnia, 2021
849
Black businessman checking global financial analytic on smartphone or trading on forex, using cellphone with stock market economic statistic on screen while working in office, creative collage

Praktycznie każde rozważania o inwestowaniu w ostatnim czasie zaczynają się od wskazania, że inflacja jest wysoka, a stopy procentowe bardzo niskie, więc lokaty są nieopłacalne. Następnie wskazuje się na jeden sposób inwestowania, który ma być alternatywą dla depozytów terminowych. Nie wiadomo jednak czym się różni od pozostałych, jakie niesie za sobą ryzyko w porównaniu z innymi metodami. Punktem wyjścia dla szukania różnic w ostatnim czasie powinny być kryptowaluty oraz rynek pieniężny (zwłaszcza udziałów w przedsiębiorstwach).

Różnice między inwestowaniem na giełdach pieniężnych, a w kryptowaluty

Niewątpliwie główną różnicą jest przedmiot inwestowania. W giełdach pieniężnych inwestujemy albo w część spółki (akcje), albo w kapitał zwrotny dla spółki (obligacje). Ponadto giełdy pieniężne umożliwiają również zakup instrumentów pochodnych (np. na ceny surowców, akcji). Oznacza to, że inwestujemy w rzeczywisty twór. Wynika on ze struktur prawnych i organizacyjnych, pewności, że za instrumentem kryją się materialne dobra. Ważnym elementem wartości spółek jest też prognoza alokujących dot. przyszłych zysków spółki. Natomiast inwestowanie w kryptowaluty to inwestowanie w wiarę w wartość. Zazwyczaj za wybraną walutą kryptograficzną nie kryje się nic poza unikalnym zapisem cyfrowym. Można więc porównać kryptowaluty do złota.

Należy też mieć świadomość, że inwestowanie na giełdzie jest co do zasady bezpieczniejsze. Wahania ceny są mniejsze (przy udziałach w spółkach), a prawodawstwo stabilniejsze i chroniące silniej udziałowców. Ponadto przy akcjach spółek jesteśmy nieustannie informowani o sytuacji spółki (albo przez komunikaty, albo przez sprawozdania). Można uznać, że największe spółki są mniej płynne (cena zmienia się “wolniej”) niż największe kryptowaluty, ale nie zawsze jest to zasadą.  Uważa się też, że przy kryptowalutach możliwe zyski są wyższe. Jednak w połączeniu z dużą zmiennością, kryptowaluty stają się bardziej ryzykowne.

Dobry portfel inwestycyjny połączy oba aktywa?

Wydaje się, że najlepszym sposobem na korzystanie z zalet “aktywów cyfrowych” i papierów wartościowych jest inwestowanie i w jedno, i w drugie. Ryzyko kryptowalut zostanie zminimalizowane, przez większą pewność akcji. Tutaj jednak należy rozważyć nasz stosunek do ryzyka. Im mniej jesteśmy skłonni ryzykować, tym więcej powinniśmy inwestować w papiery wartościowe (a zwłaszcza w akcje i obligacje korporacyjne). Należy również uwzględnić horyzont inwestycji. Jeśli jest on bardzo długi, to prawdopodobnie każda z kombinacji przyniesie zadowalający zysk.

Niemniej kłopotliwy jest sposób zakupu. Należy uwzględnić bardzo wiele zmiennych w oferowanych rozwiązaniach. Wszystkie konta maklerskie i platformy brokerskie różnią się oraz oferują trochę inne produkty inwestycyjne. Konieczne jest sprawdzenie bardzo wielu informacji, od posiadania licencji, rozliczania podatków, przez prowizje i spready, do dostępu do wybranych giełd i sposobu założenia konta. Przy już kilkunastu platformach może to być to niezwykle wymagające. Często konieczne jest założenie innego konta do inwestowania w kryptowaluty i akcje. Warto więc zobaczyć kompleksowe informacje w ramach rankingu rachunków maklerskich i platform brokerskich https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kont-maklerskich-najlepsze-rachunki-brokerskie/Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.