Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

2 biliony dolarów na walkę z kryzysem bankowym, czas na Bitcoina

2 biliony dolarów na walkę z kryzysem bankowym, czas na Bitcoina

Wiadomości
17 marca, 2023
137
stock market

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w zeszłym tygodniu kilka amerykańskich banków wpadło w kłopoty. Silvergate Bank, Signature Bank i Silicon Valley Bank wszystkie trzy upadły, wywierając ogromny wpływ na zaufanie do tradycyjnego sektora bankowego. Jeśli wierzyć bankierom z JPMorgan Chase, Rezerwa Federalna (bank centralny USA) ma przygotowane nawet 2 biliony dolarów, aby zapobiec dalszym problemom.

Małe banki w kłopotach

Obecnie to szczególnie nieco mniejsze banki cierpią z powodu decyzji Rezerwy Federalnej o walce z inflacją za pomocą podwyżek stóp procentowych. Od czasu podwyżek stóp procentowych rezerwy bankowe masowo spadły, co oznacza, że banki mają po prostu mniej miejsca na absorbowanie problemów z płynnością.

Jeśli nagle pojawi się wielu klientów wycofujących swoje pieniądze w tym samym czasie, to banki mogą nie dać raady. Tak stało się np. z Silicon Valley Bank. Ostatecznie 15. największy bank w USA upadł.

wykres bloomberg

Na powyższym wykresie widzimy, jak podwyżki stóp procentowych (kolor czerwony) wpływają na rezerwy banków (kolor czarny). Gdy stopy procentowe rosną, bardziej interesujące staje się szukanie alternatyw dla konta bankowego, np. amerykańskich obligacji rządowych, zmniejszających rezerwy banków.

Problemem w USA jest to, że znaczna część z tych 3 bilionów dolarów rezerw jest w posiadaniu dużych amerykańskich instytucji – piszą stratedzy JPMorgan. Na szczęście istnieje obecnie Bank Term Funding Program (BTFP), który powinien zapewnić wystarczającą ilość rezerw, aby utrzymać system bankowy na powierzchni.

Dobre dla Bitcoina?

Oczywiście nasuwającym się pytaniem jest to, co to oznacza dla Bitcoina. Jeśli zapytać rynek, odpowiedź wydaje się co najmniej pozytywna. Do tej pory Bitcoin radził sobie bardziej niż przyzwoicie po tym, jak rząd USA ogłosił, że będzie gwarantował depozyty w upadłych bankach.

Według niektórych, oznaczało to nawet koniec cyklu zacieśniania przez Rezerwę Federalną. Są analitycy, którzy uważają, że Fed ma już niewiele miejsca na dalsze podnoszenie stóp procentowych. Kolejne posiedzenie dotyczące stego tematu zaplanowane jest na 22 marca.

Wtedy zobaczymy, co zamierza Rezerwa Federalna i czy nadal odważy się na dalsze podnoszenie stóp procentowych, pomimo tego, że m.in. system bankowy już zaczyna “skrzypieć”.



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.