Fed podniósł stopy procentowe. Bitcoin wznosi się powyżej 23 tys. dolarów

Fed podniósł stopy procentowe. Bitcoin wznosi się powyżej 23 tys. dolarów

Wiadomości
28 lipca, 2022
188
stopy procentowe

W środę, 27 lipca, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła jednorazowo przedział kluczowych stóp procentowych o 75 punktów bazowych, do poziomu 2,25-2,5%. Rynek kryptowalut zareagował wzrostem.

W oświadczeniu Fed czytamy:

W ostatnich miesiącach obserwujemy stały wzrost zatrudnienia i niskie bezrobocie. Inflacja pozostaje wysoka, odzwierciedlając nierównowagę podaży i popytu związaną z pandemią, wysokimi cenami żywności i energii oraz powszechną presją cenową.

Agencja podała, że wojna na Ukrainie podnosi inflację i wywiera presję na globalną aktywność gospodarczą. Fed zamierza osiągnąć maksymalne zatrudnienie i przywrócić inflację do poziomu 2 proc.

Bitcoin po ogłoszeniu podwyższy stóp wzrósł do 23 800 dolarów. Ethereum jest notowane na poziomie 1724 dolarów.

Według CoinMarketCap, kapitalizacja rynku kryptowalut przekroczyła poziom 1 biliona dolarów, chociaż w nocy spadła poniżej tej bariery. Wszystkie z 10 największych aktywów cyfrowych są w kolorze zielonym.

coingecko

W marcu Fed podniósł kluczową stopę procentową po raz pierwszy od 2018 roku do 0,25-0,5%. Rynki tradycyjne i kryptowalutowe zareagowały na decyzję wzrostami. Wśród aktywów cyfrowych lokalny rajd trwał do kwietnia, a bitcoin i Ethereum osiągnęły roczne maksima.

Dla przypomnienia, w maju Fed ponownie podniósł stopy procentowe. Wbrew prognozom polityka regulatora okazała się łagodniejsza – indeks wzrósł o 50 punktów bazowych (oczekiwano wzrostu o 75 punktów bazowych).

Na tle tych wiadomości bitcoin przekroczył granicę 40 000 dolarów, jednak skok cenowy był krótkotrwały – tego samego dnia pierwotna kryptowaluta zanurkowała bowiem do 36 000 dolarów.

Czytaj również:  Komisja Bankowa Senatu USA zbierze się w sprawie stablecoinów

W czerwcu Fed podniósł swoją kluczową stopę procentową o 75 punktów bazowych po raz pierwszy od 1994 roku. Stopa osiągnęła poziom 1,5-1,75%, na co bitcoin zareagował krótkim wzrostem do 22 000 USD, po czym spadł poniżej 18 000 USD.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.