Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Fed podniósł stopy procentowe. Bitcoin wznosi się powyżej 23 tys. dolarów

Fed podniósł stopy procentowe. Bitcoin wznosi się powyżej 23 tys. dolarów

Wiadomości
28 lipca, 2022
309
stopy procentowe

W środę, 27 lipca, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła jednorazowo przedział kluczowych stóp procentowych o 75 punktów bazowych, do poziomu 2,25-2,5%. Rynek kryptowalut zareagował wzrostem.

W oświadczeniu Fed czytamy:

W ostatnich miesiącach obserwujemy stały wzrost zatrudnienia i niskie bezrobocie. Inflacja pozostaje wysoka, odzwierciedlając nierównowagę podaży i popytu związaną z pandemią, wysokimi cenami żywności i energii oraz powszechną presją cenową.

Agencja podała, że wojna na Ukrainie podnosi inflację i wywiera presję na globalną aktywność gospodarczą. Fed zamierza osiągnąć maksymalne zatrudnienie i przywrócić inflację do poziomu 2 proc.

Bitcoin po ogłoszeniu podwyższy stóp wzrósł do 23 800 dolarów. Ethereum jest notowane na poziomie 1724 dolarów.

Według CoinMarketCap, kapitalizacja rynku kryptowalut przekroczyła poziom 1 biliona dolarów, chociaż w nocy spadła poniżej tej bariery. Wszystkie z 10 największych aktywów cyfrowych są w kolorze zielonym.

coingecko

W marcu Fed podniósł kluczową stopę procentową po raz pierwszy od 2018 roku do 0,25-0,5%. Rynki tradycyjne i kryptowalutowe zareagowały na decyzję wzrostami. Wśród aktywów cyfrowych lokalny rajd trwał do kwietnia, a bitcoin i Ethereum osiągnęły roczne maksima.

Dla przypomnienia, w maju Fed ponownie podniósł stopy procentowe. Wbrew prognozom polityka regulatora okazała się łagodniejsza – indeks wzrósł o 50 punktów bazowych (oczekiwano wzrostu o 75 punktów bazowych).

Na tle tych wiadomości bitcoin przekroczył granicę 40 000 dolarów, jednak skok cenowy był krótkotrwały – tego samego dnia pierwotna kryptowaluta zanurkowała bowiem do 36 000 dolarów.

Czytaj również:  Sąd zezwala Bittrex na wypłatę środków dla klientów z USA

W czerwcu Fed podniósł swoją kluczową stopę procentową o 75 punktów bazowych po raz pierwszy od 1994 roku. Stopa osiągnęła poziom 1,5-1,75%, na co bitcoin zareagował krótkim wzrostem do 22 000 USD, po czym spadł poniżej 18 000 USD.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.