Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

W jakiej walucie trzymać oszczędności?

W jakiej walucie trzymać oszczędności?

Komunikaty firm
4 listopada, 2022
214
Close-up of hand inserting coin in piggy bank

Bez oszczędności z trudem mówić o bezpieczeństwie życiowym. Istnienie przygotowanej wcześniej poduszki finansowej może wspomóc w trudnych czasach lub podczas nieprzewidzianych wydatków. Nie powinno się jednak tworzyć jej w polskich złotych. Może zostać ona nad wyraz uszczuplona przez inflację. W jakiej walucie obcej trzyma się swój majątek najbezpieczniej?

Dlaczego nie należy trzymać oszczędności w złotych – inflacja w Polsce

Oszczędzanie w złotówkach to najprostszy sposób na stopniowe stracenie majątku. Polska jest państwem, które jest szczególnie narażone na szkodliwe działanie inflacji. Ta zaczęła osiągać wysokie wartości tuż po okresie pandemicznym.

Inflacja w Polsce była stosunkowo wysoka już nawet w ostatnich latach. W 2010-2016 wynosiła średnio 4,5% rocznie. Czy to dużo? W celu zobrazowania tego najlepiej posłużyć się przykładem. Jeżeli czyimś celem jest zaoszczędzenie 100 zł, to przy inflacji sięgającej 5%, pieniądze te po upływie 5 lat będą warte tylko 95 zł. Strata przy tak niskiej kwocie może nie być odczuwalna, ale oszczędności ludzi są większe. Zazwyczaj sięgają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy PLN. Inflacja w 2022 roku, w październiku, wyniosła 18%. Majątek osoby, która odłożyła 10 000 zł, po upływie 5 lat będzie wart tylko 8 200 zł.

Nie tylko polskie złote nie nadają się jako forma gromadzenia oszczędności. Średnim pomysłem jest też lokowanie majątku w prawdziwym złocie. To ryzykowna inwestycja. Ceny kruszcu idą zazwyczaj w górę, ale mogą za to gwałtownie poszybować w dół. Gdy w takich sytuacjach posiada się walutę – można ją szybko sprzedać za pomocą stron internetowych, wcześniej porównując kantory na Bankier SMART. W przypadku metalu szlachetnego trzeba udać się do stacjonarnego miejsca skupu. A potem liczyć na to, że zostanie się przyjętym.

Waluta obca – idealna, aby trzymać w niej oszczędności?

Jeżeli nie we własnej walucie ani w prawdziwym złocie, to w czym przechowywać swoje oszczędności? Na pewno nie we własnym portfelu! Aby odłożyć pieniądze tak, żeby nie straciły na wartości, trzeba je przewalutować. Polacy najchętniej wybierają w tym celu:

  • Dolary USD;
  • Funty GBP;
  • Euro EUR;
  • Franki szwajcarskie CHF.

Patrząc na dane podane przez Narodowy Bank Polski, w obcych jednostkach Polacy przetrzymują obecnie ponad 110 mld zł. Najwyższy udział wynosi euro (40,6 proc.), a dolar jest drugi z wynikiem 31 proc. Kolejne miejsce należy do franka szwajcarskiego (15,57 proc.). Na czwartym są funty brytyjskie.

Dlaczego Polacy tak chętnie przewalutowują swój majątek? Dlatego, że trzymanie oszczędności w walutach obcych to najłatwiejszy sposób na uniknięcie szalejącej inflacji. Wartość dolara w przeciągu ostatnich 5 lat wzrosła. Funta, Euro i Franka również. Wystarczy spojrzeć na wykresy – te środki płatnicze cechuje tendencja wzrostowa, której nic nie jest w stanie wyhamować oraz wypłaszczyć. Co więcej, w obliczu potencjalnych kryzysów gospodarczych, to właśnie one będą traktowane jako bezpieczna strefa przez inwestorów z całego świata. Dzięki temu nawet wtedy nie będą tracić na wartości!

W jakich walutach nie oszczędzać? Wszystkich egzotycznych. Co kilka lat pojawia się moda na inwestowanie w środki płatnicze, które są niestabilne i niepewne – a przedstawiane są jako bezpieczne przystanie, które gwarantują sukces. Wyjątkiem potwierdzającym tę regułę są kryptowaluty, które z roku na rok zyskują na znaczeniu. Reszta walut, takich jak np. ruble okazały się z biegiem czasu niegodne zaufania społecznego.

Frank, Euro, Funt, a może Dolar? Oszczędności w walutach obcych w 2022 roku

W której walucie trzymać swoje oszczędności w 2022 roku? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno nie warto sugerować się działaniami innych. Nawyki oszczędzania różnią się znacznie w zależności od konkretnych jednostek. Niektórzy decydują się na trzymanie oszczędności w walutach takich jak Euro, czy Funt, bo próbują zabezpieczyć się przed inflacją lub wahaniem kursów. Inni robią to, ale wybierając np. Dolary, bo czują się bardziej komfortowo, trzymając pieniądze w kraju, w którym mają rodzinę lub firmę.

Co w przypadku osób, które nie posiadają żadnej wiedzy na temat finansów, ani żadnych znajomości w zagranicznych państwach? Szczególnie polecany jest wybór USD. Ulokowanie swoich oszczędności w Euro czy Dolarze Amerykańskim to często najbezpieczniejsza opcja. Ich udział w światowym handlu gwarantuje im stabilność, na którą nie będą w stanie wpłynąć najprawdopodobniej nawet wojny i konflikty.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Czy kryptowaluty to bezpieczny pomysł na inwestycje? To zależy. Kryptowalut jest obecnie dużo. Na rynku funkcjonują takie, które okazały się na przestrzeni lat rozwiązaniem stabilnym. Są też takie, które szybko z niego zniknęły. Inwestowanie w waluty internetowe to dobry pomysł na szybkie wzbogacenie się (gdy posiada się odpowiednią wiedzę lub korzysta z usług specjalistów), aczkolwiek są one mniej bezpieczne niż tradycyjne środki, takie jak akcje i obligacje (zwłaszcza te długoterminowe).

Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą, która rządzi w mediach od wielu lat. Istnieje też wiele innych, w które warto rozważyć inwestycję. Ethereum, Litecoin i Bitcoin Cash to dobre wybory. Sytuacja Dogecoin jest dosyć niepewna – waluta ta obecnie nieustannie zmniejsza swoją wartość. Istnieje szansa, że w przyszłości wzrośnie, ale to tylko spekulacja. Inwestowanie polega na ryzykowaniu, a najlepsze zarobki osiąga się wtedy, gdy kupuje się tanio, a sprzedaje drogo.

Jeśli chodzi o oszczędzanie i inwestowanie w waluty, jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać, aby robić to dobrze. Przede wszystkim trzeba być świadomym kursu walut, aby wybrać odpowiedni moment na zakup lub sprzedaż. Należy zdywersyfikować swój portfel, inwestując w różne rodzaje walut z różnych krajów. To pozwala na zmniejszenie ryzyka i zmaksymalizowanie zysków. Na koniec – nie można zapominać o monitorowaniu wyników swoich inwestycji i dokonywaniu korekt w razie potrzeby. Stosując się do tych wskazówek, można mieć pewność, że oszczędności i inwestycje w waluty pracują w najlepszy możliwy sposób!Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.