Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Do czego można wykorzystać swoje konto bankowe?

Do czego można wykorzystać swoje konto bankowe?

Komunikaty firm
17 lipca, 2023
94
7962-pgbheqSnXdnCRzIT

Konto osobiste ma dziś zdecydowana większość mieszkańców Polski i to nie tylko pełnoletnich. Jego posiadanie to jednak nie tylko wymóg pracodawców, ale często także urzędów państwowych. To też okazja do wygodnego zarządzania swoimi finansami. Do czego konkretnie można wykorzystywać swój rachunek? Warto to sprawdzić, a przy okazji dowiedzieć się, jak wybrać najlepszą ofertę konta osobistego.

Do czego przydaje się osobisty rachunek bankowy?

Dawniej utrzymywanie rachunku osobistego w banku było bardziej koniecznością niż usługą ułatwiającą codzienne życie. Wiele zmienił rozwój internetu, dzięki któremu klienci banków zyskali możliwość szybkiego wglądu w stan swoich finansów. Z czasem serwisy transakcyjne zyskały nowe funkcje, pozwalające na zamawianie różnych produktów finansowych czy też składanie wniosków. Prawdziwą rewolucję w zarządzaniu własnymi pieniędzmi przyniósł jednak rozwój bankowości mobilnej dający dostęp do własnego konta wprost z ekranu smartfona.

Dzięki aplikacjom bankowym klienci wykorzystują te same możliwości, które mieli wcześniej, ale bez potrzeby logowania się do serwisu transakcyjnego czy tym bardziej składania wizyty w oddziale banku. Co więc da się zrobić zaraz po wyjęciu telefonu z kieszeni? 

Poszczególne aplikacje nieco różnią się między sobą, ale jeszcze przed zalogowaniem najczęściej da się sprawdzić stan salda i sprawdzić lokalizację placówek terenowych. Po uwierzytelnieniu się klient może jeszcze:

  • wykonywać przelewy jednorazowe oraz zlecać stałe (w ten sposób m.in. płaci się rachunki i reguluje raty kredytów);
  • otworzyć kolejne konto osobiste (np. dla dziecka), walutowe albo oszczędnościowe;
  • założyć lokatę;
  • złożyć wniosek o kredyt;
  • wymienić walutę;
  • doładowywać swoje lub cudze konto telefoniczne (w przypadku korzystania z usługi prepaid);
  • czytać komunikaty wysyłane przez bank, najczęściej powiadamiające o nowych produktach finansowych lub zagrożeniach związanych z działalnością przestępców szukających sposobów na przejęcie danych logowania do konta.

Możliwości oferowane przez aplikacje stale się zwiększają, dlatego warto je poznawać, czytając artykuły na tematy takie jak ten i inne np. na stronie internetowej https://investmap.pl/do-czego-mozna-uzywac-swojego-osobistego-konta-bankowego.a304556

Trzeba też pamiętać, że dostęp do jednej z wygodnych funkcji nie zależy od żadnego banku. Mowa o płatnościach zbliżeniowych z wykorzystaniem modułu NFC. Niestety, nadal nie każdy smartfon ma go na wyposażeniu. Jeśli jednak jest, można wpisać dane karty debetowej przypisanej do konta i płacić zaraz po odblokowaniu telefonu. Co ważne, NFC znajduje się również w niektórych inteligentnych zegarkach.

Na co patrzeć przy wyborze konta osobistego?

Poznanie możliwości, jakie daje posiadanie rachunku osobistego w kolejnych bankach, warto połączyć ze sprawdzeniem, ile kosztują. Trzeba mieć na uwadze, że w reklamach zawsze są darmowe. W rzeczywistości banki pobierają za nie niewielkie opłaty, choć bywa, że zrezygnują z nich po spełnieniu łatwych do zrealizowania warunków.

Najlepszym sposobem, by dowiedzieć się, jakie opłaty i za co są naliczane, jest przejrzenie porównywarki kont osobistych (i nie tylko) Bankier SMART. Do jego zalet należy przejrzysta prezentacja ofert banków, a do tego w postaci rankingu, co jeszcze bardziej ułatwia wybór najlepszej propozycji. Za co więc przychodzi płacić klientom?

Utrzymanie konta

W wielu bankach samo korzystanie z konta jest darmowe bez konieczności spełniania dodatkowych wymogów. Część z nich pobiera jednak opłatę, ale na szczęście obecnie nie ma już takich, które obciążają klienta tym kosztem bez względu na to, jak go używa. Zwykle do zwolnienia z tego wydatku wystarczy np. zrealizowanie w ciągu miesiąca transakcji zbliżeniowych na sumę, która wynosi kilkaset złotych.

Inne banki brak opłaty uzależniają nie od kwoty, ale liczby wykonanych transakcji, których zwykle trzeba zrobić tylko kilka. Zdarza się też, że warunkiem rezygnacji z pobrania pieniędzy za utrzymanie konta jest zapewnienie co najmniej jednego przelewu przychodzącego w miesiącu. Co ważne, nie musi to być duża kwota. Przeważnie wystarcza od 1000 zł do 2000 zł.

Posiadanie karty

Reguły dotyczące zwolnienia z opłaty za posiadanie karty są podobne do tych, dzięki którym można uniknąć oddania dodatkowych kilku złotych za prowadzenie rachunku. Banki zachęcają w ten sposób do płacenia bez użycia gotówki. Osoby, które wolą jednak korzystać z fizycznego pieniądza, na szczęście mają wybór. W niektórych ofertach karty debetowe są bezwarunkowo darmowe.

Korzystanie z bankomatów

Wypłacanie gotówki z bankomatu nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem, jeśli klient korzysta z urządzenia należącego do własnego banku. Wzięcie pieniędzy z urządzenia konkurencji obłożone jest za to prowizją w kwocie kilku złotych. Nie zawsze da się tego dokonać, ponieważ odpowiedniej maszyny może nie być w najbliższej okolicy. Zachęcenie konsumentów do wyboru własnej oferty kosztem propozycji konkurencji wymaga więc od banków pewnych odstępstw od tej reguły.

Niektóre banki rezygnują z prowizji, dając limit na korzystanie z cudzych bankomatów. Innym słowy dopiero po kilku (np. trzech) darmowych wypłatach gotówki dopiero kolejna kosztuje. Zdarza się też, że zwolnione z prowizji są transakcje wykonywane w urządzeniach operatora płatności, który jest partnerem biznesowym banku. Z rzadka spotkać można się z ofertami, w których darmowe będą wszystkie bankomaty.

Co jeszcze sprawia, że z konta osobistego korzysta się wygodnie?

Funkcjonalna aplikacja mobilna i jak najmniejsza ilość dodatkowych opłat to najważniejsze cechy dobrego konta osobistego. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na integrację rachunku z rządowym profilem zaufanym. Dzięki niemu można załatwiać sprawy urzędowe przez internet, logując się przy pomocy numeru klienta nadanego przez bank i wymyślonym przez siebie hasłem.

Co więcej, po pobraniu aplikacji mobilnej zyskuje się dostęp do wirtualnych wersji dowodu osobistego i prawa jazdy, a także recept wystawionych przez lekarza. Możliwość korzystania z profilu zaufanego oferuje większość banków ogólnopolskich, ale nadal, niestety, nie wszystkie.



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.