Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Czy publiczne sieci Wi-Fi są bezpieczne?

Czy publiczne sieci Wi-Fi są bezpieczne?

Komunikaty firm
29 marca, 2022
303
technology_7

Dostęp do internetu przez Wi-Fi z reguły nie stanowi problemu, gdy znajdujemy się we własnym domu i zadbamy o odpowiedni poziom zabezpieczeń. Jest to stosunkowo niezawodna forma surfowania po sieci, bez znacznych przeciążeń i opóźnień ‒ chyba że cała rodzina streamuje akurat Netflix na kilku osobnych urządzeniach. Kiedy jednak wyruszamy w podróż, wyjeżdżamy na wakacje czy w służbową delegację, sytuacja ulega zmianie. Wówczas korzystamy zwykle z różnych sieci Wi-Fi udostępnianych przez hotele, kawiarnie czy partnerów biznesowych, aby pozostać w kontakcie z bliskimi lub nadrobić zaległości w pracy. Czy taka forma korzystania z Internetu jest bezpieczna? Czy korzystając z publicznej sieci Wi-Fi, narażamy się na ryzyko utraty danych? Jak zabezpieczyć połączenia internetowe? O tym w dalszej części artykułu.

Publiczne sieci Wi-Fi – czy są bezpieczne?

Większość użytkowników korzystających z publicznego Wi-Fi ma na swoich urządzeniach wiele ważnych i poufnych informacji – hasła, loginy, aplikacje bankowe, zdjęcia, firmowe dokumenty. Ich utrata może wyrządzić znaczące szkody. Niestety wielu użytkowników publicznych sieci Wi-Fi nie do końca zdaje sobie sprawę z zagrożeń, z jakimi się spotykają.

Jeśli połączenie Wi-Fi nie jest bezpieczne, a my z niego korzystamy, to inni użytkownicy w sieci mogą sprawdzić naszą aktywność, przejąć naszą sesję i zalogować się na nasze dane. Nowe narzędzia hakerskie ‒ dostępne również bezpłatnie online ‒ ułatwiają takie działania nawet użytkownikom o ograniczonej wiedzy technicznej. Dane osobowe, prywatne dokumenty, kontakty czy dane służące do logowania mogą być wówczas w prosty sposób przechwycone i użyte bez naszej wiedzy.

Sposoby szyfrowania w publicznej sieci Wi-Fi

Chociaż w praktyce niewiele możemy zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo publicznej sieci Wi-Fi, to jednak możemy wykonać kilka działań, aby zabezpieczyć swoje dane. Jak tego dokonać?

 

  • Użyj VPN

Pewnie teraz wielu z Was zastanawia się, co to jest VPN. Skrót VPN pochodzi od angielskich słów „Virtual Private Network” i oznacza „wirtualną sieć prywatną”. Jej zadaniem jest ochrona połączenia z Internetem oraz zapewnienie prywatności podczas korzystania z sieci.

Ochrona VPN polega na stworzeniu szyfrowanego tunelu dla danych i ukryciu adresu IP, przez co korzystanie z publicznych hotspotów Wi-Fi staje się o wiele bezpieczniejsze. VPN skutecznie szyfruje przesyłane dane z urządzeń oraz łączy z bezpiecznym serwerem, co zasadniczo utrudnia innym osobom w sieci przechwycenie danych czy sprawdzenie naszej aktywności online.

 

  • Bezpiecznie łącz się ze stronami internetowymi

Jeśli widzimy “https” w adresie internetowym, to zwykle powinniśmy czuć się bezpiecznie. Jednak jak w przypadku każdej reguły, także i od tej występują wyjątki. Oszuści wiedzą, jak szyfrować witryny, aby wyglądały one na godne zaufania. Z tego względu warto weryfikować cały adres URL, zanim zdecydujemy się przejść do interesującej nas strony.

 

  • Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego

Wiele stron internetowych, które mają do czynienia z poufnymi informacjami, korzysta z funkcji bezpieczeństwa zwanej uwierzytelnianiem dwuskładnikowym (2FA). Jest to dodatkowa metoda uwierzytelniania działająca wraz z hasłem. Warto więc wszędzie, gdzie jest to możliwe, zabezpieczać dostępy do danych w ten sposób. Jeśli hakerowi uda się ukraść dane, to nadal nie będzie mógł zalogować się bez specjalnego kodu.

Wśród innych ważnych zasad bezpiecznego korzystania z publicznych sieci Wi-Fi znajdują się również:

  • zasada ograniczonego zaufania – musimy pamiętać, że publiczne hotspoty mogą być słabo zabezpieczone. Z tego względu, jeśli nie posiadamy ochrony VPN, powinniśmy ograniczyć naszą aktywność online do minimum;
  • dywersyfikacja haseł – warto używać różnych haseł i często je zmieniać, jednocześnie weryfikując ich siłę;
  • automatyczne logowania – bezpieczeństwo w publicznej sieci Wi-Fi zapewnia również kończenie sesji i wylogowanie się z serwisów, gdy już z nich nie korzystamy;
  • ostrzeżenia – należy zwracać również uwagę na komunikaty z ostrzeżeniami, które pojawiają się w przeglądarkach internetowych. Najczęściej dotyczą one odwiedzania fałszywych witryn lub ryzyka pobrania złośliwego oprogramowania.

Ochrona VPN – korzystaj bezpiecznie z publicznych sieci Wi-Fi

Zrozumiałe jest, że wygoda korzystania z publicznego Wi-Fi jest czasem trudna do zignorowania. Jednak zagrożenia związane z tego typu połączeniami powinny skłonić nas do stosowania lepszego rodzaju zabezpieczeń. W tym kontekście ochrona VPN wydaje się najbardziej racjonalnym i kompleksowym rozwiązaniem typu all-in-one.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.