Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Bezpieczeństwo kierowców zimą – jak je zwiększyć?

Bezpieczeństwo kierowców zimą – jak je zwiększyć?

Komunikaty firm
19 marca, 2020
1108
shutterstock_1641215593

Zima to jeden z najniebezpieczniejszych okresów roku dla kierowców. Niższe temperatury oraz śnieg oznaczają gorszą przyczepność kół i rosnące ryzyko wpadnięcia pojazdu w niekontrolowany poślizg. I choć tegoroczna zima bardziej przypomina wiosnę, to w Norwegii, Finlandii czy innych krajach północy, wygląda to nieco inaczej. Znacząco wydłuża się też droga hamowania naszych samochodów, szczególnie dostawczych i ciężarowych. W tym okresie kluczowe staje się dbanie o nienaganny stan techniczny pojazdów oraz monitoring floty firmowej.

Jak dbać o należyty stan techniczny samochodów?

Przede wszystkim należy pamiętać, że sami możemy, a nawet powinniśmy regularnie kontrolować podstawową funkcjonalność pokładowych systemów bezpieczeństwa. Robimy to poprzez sprawdzenie poziomu płynów hydraulicznych oraz oleju silnikowego, zwracając szczególną uwagę na wskazania kontrolek i wskaźników na desce rozdzielczej. Ciekawym rozwiązaniem rekomendowanym przez wielu ekspertów, jest system WEBFLEET, który umożliwia zdalny monitoring floty oraz nadzorowanie jej parametrów technicznych, tym samym ułatwiając zarządzanie nią. Dzięki temu możemy w czasie rzeczywistym obserwować wskazania czujników zainstalowanych w naszych firmowych samochodach. Platforma pozwala znacznie szybciej wykryć ewentualne problemy, co przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacji samochodu oraz umożliwia lepszą komunikację z kierowcą. Jeśli coś już wzbudzi nasze obawy, to należy jak najszybciej poszukać odpowiedzi u mechanika. WEBFLEET przesyła dane diagnostyczne i błędy z pokładowych czujników bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za zarządzanie flotą. Pozwala to na zdiagnozowanie i wyeliminowanie usterek zanim przerodzą się w poważną awarię, co bezpośrednio wypływa na bezpieczeństwo na drodze i pozwala obniżyć koszty serwisowania foty.

Sezonowa wymiana opon

Pomimo tego, że wydaje się to oczywiste, to wielu z nas zapomina, jak ważne jest dostosowanie odpowiedniego ogumienia do aktualnych warunków pogodowych. Letnie opony wykonane są z dużo twardszej mieszanki gumy, która bardzo dobrze sprawdza się podczas letniej pogody, gdzie zachowują odpowiednią przyczepność. Jednakże wraz ze spadkiem temperatury guma letnich opon twardnieje i zaczynają się coraz gorzej trzymać drogi. Zimówki charakteryzują się też dużo bardziej agresywnym bieżnikiem, który wgryza się w śnieg i zapewnia na nim lepszą trakcję. Przyjmuje się, że temperatura graniczna, przy której należy wymienić opony to 7°C. Gdy zrobi się chłodniej, to należy zmienić ogumienie na zimowe. Pamiętajmy również o sprawdzeniu stanu i głębokości bieżnika.

Czasowe wykonywanie przeglądów oraz napraw technicznych naszych pojazdów

Przestrzegając interwałów serwisowych naszych samochodów, dbamy o ich nienaganny stan techniczny i zapewniamy sobie spokój ducha, wiedząc że mogą one bezpiecznie poruszać się po drogach. Praktyka pokazuje, że regularne wymiany oleju oraz części eksploatacyjnych znacząco wydłużają okres bezproblemowej eksploatacji pojazdów i zwiększają ich wartość rynkową. Niestety, posiadając więcej niż jeden samochód, można o tym łatwo zapomnieć. WEBFLEET Solutions pozwala szczegółowo nadzorować wszystkie zagadnienia związane z serwisowaniem floty pojazdów. Rozwiązanie to pozwala mieć wgląd w stan techniczny każdego pojazdu, podpowiada kiedy należy wykonać przegląd techniczny, wykorzystując do tego dane o przebiegu samochodu oraz przypomina o nadchodzących terminach przeglądów technicznych.

Najważniejszy jest zdrowy rozsądek

Bezapelacyjnie najlepszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa zimą jest dostosowanie prędkości i stylu jazdy do warunków panujących na drodze. Zawsze należy brać pod uwagę czynniki atmosferyczne i pamiętać o tym, że z pozoru przejezdna droga może być oblodzona. Zdalne zarządzanie flotą pozwala mieć pewność, że nasze samochody są sprawne technicznie, a to najlepsza możliwa inwestycja.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.