Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Serwer dedykowany – kiedy warto sięgnąć po to rozwiązanie?

Serwer dedykowany – kiedy warto sięgnąć po to rozwiązanie?

Komunikaty firm
12 lutego, 2021
934
Close-up shot of a female learner typing on the laptop keyboard

Serwer dedykowany jest najbardziej zaawansowanym i najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem na rynku usług hostingowych. Zazwyczaj są najdroższe w utrzymaniu i wymagają dodatkowej konfiguracji, ale dają największe możliwości dopasowania „pod siebie” i zapewniają największą wydajność. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Serwer dedykowany – czyli co?

Większość osób rozpoczynających swoją przygodę z hostingiem, czy szerzej rzecz ujmując obecnością w internecie, decyduje się na hosting współdzielony. To niedrogie rozwiązanie pozwala na założenie podstawowego sklepu internetowego czy serwisu, konta pocztowego czy korzystania z serwera FTP (zazwyczaj). Z czasem jednak wielu klientów dochodzi do wniosku, że dotychczas wykorzystywane rozwiązanie jest „za ciasne” i należałoby się rozejrzeć za czymś bardziej funkcjonalnym. Jest tak m.in. z powodu współdzielenia zasobów serwera pomiędzy wielu użytkowników (czasem nawet kilkunastu) i ograniczonych możliwości konfiguracyjnych – głównie w zakresie ustawień umożliwianych przez „klikalne” konfiguratory. Kolejnym krokiem często okazuje się VPS, który, choć nadal polega na współdzieleniu fizycznych zasobów komputera, to daje znacznie większe możliwości konfiguracyjne – tu ma się do czynienia z serwerem wirtualnym, który zapewnia pełną kontrolę nad systemem operacyjnym w ramach przydzielonej przestrzeni wirtualnej. Zredukowana jest także liczba użytkowników pojedynczego serwera, w związku z czym VPS działa wyraźnie sprawniej i decydowanie rzadziej dochodzi w nich do problemów z przeciążeniem procesora czy spowolnieniami.

Jednak nawet serwer VPS nie dla wszystkich okazuje się wystarczający – jeśli bowiem liczysz na pełnię wydajności pojedynczego urządzenia i nie chcesz dzielić się z innymi ani ryzykować jakichkolwiek spowolnień czy problemów technicznych – to właśnie jest rozwiązanie dla Ciebie i Twojego projektu. Serwer dedykowany daje Ci pełną kontrolę nad urządzeniem, co również oznacza większą odpowiedzialność za zainstalowane na nim oprogramowanie i administrację systemem.

Kiedy warto zdecydować się na serwer dedykowany?

Choć serwer dedykowany to rozwiązanie klasy premium w branży hostingowej, to nie oznacza to, że będzie odpowiednie dla każdego. By wykorzystać potencjał drzemiący w dostępie do wszystkich zasobów serwera i możliwości dowolnego modyfikowania jego ustawień trzeba mieć pewną wiedzę w zakresie administracji sieciowej i być właścicielem dynamicznie rozwijającego się projektu w sieci. Jeśli chcesz prowadzić duży sklep internetowy o sporej liczbie odwiedzających i zawieranych transakcji, serwis społecznościowy, radio czy telewizję internetową, ogromny portal internetowy czy serwer poczty to jedynym rozwiązaniem pozwalającym na poprawne funkcjonowanie i dalszy rozwój jest właśnie serwer dedykowany. Jeśli jednak nie masz takich planów, to być może wystarczy Ci VPS – szczególnie że jest wielokrotnie tańszy.

Serwer dedykowany – administrowanie i oprogramowanie

Omawiając dobrodziejstwa serwera dedykowanego, nie sposób nie wspomnieć o umiejętnościach, które są niezbędne do administrowania jego zasobami. W rzeczywistości ma się bowiem do czynienia z jednostką z zainstalowanym systemem operacyjnym (który można również zmienić), na którym trzeba zainstalować dopiero programy, które zamierza się wykorzystywać. Zainstalowanie serwera PHP, bazy SQL (w wybranej wersji), systemu CMS czy serwera poczty może sprawić sporo problemów osobie niedoświadczonej. Choć istnieją systemy usprawniające i automatyzujące większość operacji, to nadal ich instalacja wymaga niemałych umiejętności. Warto mieć to na uwadze i albo uzupełnić wiedzę (tak, by również odpowiednio zabezpieczyć serwer, albo skorzystać z pomocy doświadczonego administratora, który na bieżąco będzie rozwiązywał problemy i pomagał w sprawnym zarządzaniu serwerem.

Serwer dedykowany – rozwiązanie dla Ciebie?

Oferujący największe możliwości serwer dedykowany, podobnie jak VPS i hosting współdzielony, kierowany jest do określonej grupy klientów. Niezależnie czy dojdziesz do wniosku, że potrzebne Ci takie rozwiązanie czy jeszcze nie, to wato byś przejrzał ofertę na tani hosting w AZ.pl, gdzie bez problemu znajdziesz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.