Witam. Na Facebooku spotkałem się z paroma wpisami dotyczącymi możliwości zarabiania na Yield farming. Czy mógłbym prosić o zwięzłe wytłumaczenie czym jest to pojęcie i ewentualnie jak na tym zarabiać?
Czy na forum znajdują się osoby, które uprawiają już “Yield Farming”?
Kiedy ktoś pożycza swoje kryptowaluty lub tokeny do protokołu dedykowanego stricte zajmującego się pożyczaniem, mówi się, że “zapewnia płynność (ang. liquidity)”. Inwestor, w zamian za “wypożyczenie” kapitału w postaci różnych kryptowalut zarabia na prowizjach od transakcji mających miejsce na danej platformie. Taka prowizja jest wypłacana w tych samych tokenach, które dostarcza lub w natywnym tokenie danej platformy (np. kryptowaluty AAVE w przypadku inwestowania na platformie AAVE)
Yield farming, zwany również “wydobywaniem płynności (ang. liquidity mining)”, polega na tym, że dostawcy płynności oprócz zarabiania na prowizjach otrzymują dodatkowo token natywny danej platformy (np. wspomniane AAVE). Taki token jest oficjalną kryptowalutą danego protokołu, która często przyznaje jego posiadaczom pewne prawa – np. prawo głosu w sprawach zmian w protokole.
Oczywiście taki token jest wymienialny na inne kryptowaluty, dostępny do handlu i spekulacji na wielu giełdach, więc ma wartość pieniężną. Wiele takich tokenów jest notowanych na Coinmarketcapie. Przykłady protokołów, które wspierają wydobywanie płynności i ich natywne tokeny, obejmują m.in. Compound (COMP), Curve (CRV) i iearn (YFI).
Mam nadzieję, że w miarę jasno wytłumaczyłem czym jest yield farming.
Ja tylko dodam, że odsetki z tytułu yield farmingu mogą być różne. Zazwyczaj te bardziej ustabilizowane i sprawdzone platformy oferują niższe stopy zwrotu, za to nowe projekty nierzadko oferują gigantyczne zwroty z inwestycji.
Skąd taka rozbieżność? Sprawa jest prosta. Gdy pojawia się na rynku nowa platforma do yield farmingu to w ramach zachęty do dokonywania inwestycji, dostarczania płynności i rozrostu projektu oferują ponadprzeciętne zyski. Należy jeszcze dodać, że w przypadku nowych platform istnieje większe ryzyko utraty kapitału na przykład z powodu dziurawego smart contractu. Projekty o ugruntowanej pozycji jak Compund czy YFII są bezpieczniejsze, ale oferują niższe stopy zwrotu. Analogicznie, nowe są nieprzetestowane i mogą się okazać niebezpieczne, jednak w zamian za ryzyko oferują nierzadko gigantyczne zwroty.