Што е измама?

Termin „scam” pochodzi od angielskiego słowa „scam”, które tłumaczy się jako „oszustwo”. Pi...
2 декември, 2022
18

Што треба да знаете за токените за размена?

Разменливите токени беа креирани како сервисни алатки кои треба да се користат во екосистемите. Меѓутоа, со текот на времето нивната употреба се променила...
2 декември, 2022
15

Биткоинот се искачува на највисоко ниво за 2 недели. ЕТХ добива 5%

По неколку дена странично тргување и спуштање кон 16 долари, биткоинот конечно тргна во офанзива и допре до 000 долари...
30 ноември, 2022
33

Binance купи регулирана јапонска размена на криптовалути

Binance го купи Sakura Exchange BitCoin (SEBC), размена на криптовалути регистрирана во Агенцијата за финансиски услуги на Јапонија. Услови...
30 ноември, 2022
29BlockFi ја тужи компанијата на основачот на FTX поради акциите на Robinhood

29 ноември, 2022
32
Platforma kryptowalutowa BlockFi złożyła pozew przeciwko Emergent Fidelity Technologies Sama Bankmana-Frieda, aby odzyskać akcje, które Robinhood obiecał jej jako zabezpieczenie. Poinformował o tym Financial Times, powołując się na dokumenty pożyczkowe. 28 listopada BlockFi wszczęła postępowanie upadłościo...

Серумскиот протокол поддржан од FTX престана да постои

29 ноември, 2022
32
Децентрализираната берза Serum со седиште во Солана објави дека ќе се исклучи поради колапсот на FTX. Што е следно за @ProjectSerum Со колапсот на Alameda и FTX, програмата за серум на mainnet исчезна. Бидејќи овластувањето за надградба го држи FTX, безбедноста е загрозена, што доведува до протоколарни ...

Индија ќе тестира CBDC на мало во декември

28 ноември, 2022
31
На 1 декември, Резервната банка на Индија (RBI) ќе започне пилот проект за тестирање на малопродажната дигитална рупија. На тестот ќе присуствува „затворена корисничка група“ составена од потрошувачи и продавачи. Во првата фаза, тестовите ќе се одржат во Мумбаи, Њу Делхи, Бангалор и Бубанешвар. Во...

Зошто провизиите за Ethereum се толку скапи и како да ги намалите?

21 ноември, 2022
36
Надоместоците за трансакциите на Ethereum зависат од оптоварувањето на блокчејнот и сложеноста на трансакцијата. Ethereum има многу корисници, но ниски перформанси - ова води до поголем обем на работа и постојано високи такси. Активирањето на ажурирањето на The Merge не ја промени оваа ситуација. Провизиите за Ethereum се пресметуваат ...

Хакерот FTX конвертира 50 ЕТХ во биткоин

21 ноември, 2022
44
Непознато лице кое украло преку 250 ЕТХ (~ 735 милиони долари) од берзата FTX, разменило 235,5 ЕТХ за завиткани биткоини од протоколот Рен и ги поврзало средствата со мост со вкрстени синџири за пренос на главната мрежа. #PeckShieldAlert FTX Accounts Drainer 50 моментално има 000 $ETH (~ $1 милиони) и д...

Binance ќе лансира фонд за обнова на индустријата

14 ноември, 2022
61
Извршниот директор на најголемата берза за криптовалути Binance, Чангпенг Жао, рече дека неговата компанија лансира фонд за обновување на индустријата за да им помогне на проблематичните компании. Чангпенг Жао на Твитер објави дека средствата од новиот фонд ќе одат за криптовалутни компании кои се борат со ...

Дупката во билансот на FTX е 8 милијарди долари, објави Блумберг

11 ноември, 2022
58
Основачот и извршен директор на FTX, Сем Банкмен-Фрид, им кажа на инвеститорите дека без дополнителен капитал, берзата ќе биде принудена да поднесе барање за стечај. Ова го објави Блумберг. Според изворот на агенцијата, за време на конференцискиот повик, Банкмен-Фрид изјавил дека поради кризата со ликвидност, компанијата се соочува со ...

Кинеската влада поседува повеќе криптовалути отколку MicroStrategy!

3 ноември, 2022
61
НР Кина е една од најнепријателските земји за крипто-инвеститорите денес. Ова го изјави ко-основачот и извршен директор на аналитичката компанија CryptoQuant, Ки Јонг Џу. Според него, чи...

Binance Futures денеска ги лансираше постојаните договори за индекс на Binance Bluebird USDⓈ-M

2 ноември, 2022
75
Binance Futures денеска, 2 ноември во 13:00 часот по полноќ, ќе започне со нови вечни договори со Bluebird индексот утврдени со USDT. Производот е достапен со потпора до x25. Што се вечни договори? Станува збор за фјучерси на криптовалути со договор за продажба или купување на одредена количина на cy...

Коосновачот на MakerDAO, Николај Мухгјан почина во Порторико

1 ноември, 2022
71
Коосновачот на MakerDAO и DAI, Николај Мухгјан (29) е пронајден мртов во Порторико. 29-годишниот ко-основач на MakerDAO, Николај Мучгиан е пронајден мртов во Сан Хуан #ПуертоРико, само три дена откако го објави следново на Твитер од неговиот личен профил на Твитер. pic.twitter.com/Od1ShL6ZOm...
Вчитајте повеќе написи

Најави на компанијата

Скапоцени камења - што вреди да се знае за нив?

Скапоцените камења се многу популарни со години. Тоа не е само поради нивниот прекрасен изглед, туку и поради...
1 декември, 2022
28

Софтверот PrestaShop е рецепт за успех

Што е PrestaShop? PrestaShop е платформа која ви овозможува да водите онлајн продавница користејќи готови функции. Сам...
30 ноември, 2022
22
PLN
?
долари
?
евра
?

PLN
?
долари
?
евра
?

PLN
?
долари
?
евра
?

PLN
?
долари
?
евра
?
ЛТЦ
PLN
910.68
долари
221.37
евра
195.52

Добијте до 90 долари бонуси!

За порталот

KryptoPoradnik е портал кој објавува вести, написи и водичи на пазарот на блокчејн, биткоин и криптовалути. Покрај тоа, тука ќе најдете прегледи на производи, прегледи на размена и менувачници, описи на најпопуларните дигитални валути и одговори на следниве прашања:

  1. што се крипто-валути и како да ги користите
  2. како да започнете да инвестирате во биткоин и други крипто-валути
  3. како да купите криптовалути со кредитна картичка или PayPal
  4. како да складирате криптовалути
  5. каде да купите криптовалути - менувачници или менувачници?

и други…

Покрај тоа, ние обезбедуваме професионални понуди, заедно со графикони, калкулатори и информации за над две илјади криптовалути.