Maxitrade – potencjalne oszustwo
Maxitrade to platforma służąca do inwestycji własnych środków finansowych na rynku wymiany kryptowalut. W ostatnim czasie zrobiło się o niej głośno w internecie, jednak nie ze względu na możliwość szybkiego i bezpiecznego zarobku. Pojawiają się głosy zdenerwowanych inwestorów, którzy czują się oszukani przez tę firmę. Szersza analiza działania omawianego podmiotu być może pozwoli uchronić innych przed utratą swoich pieniędzy.
Spis treści
Maxitrade – czym się zajmuje?
Firma oferuje handel na instrumentach CFD, które wspomagane są miedzy innymi przez kilka najpopularniejszych kryptowalut tj. Bitcoin czy Ripple. Zagadnienie jest skomplikowane i w tym miejscu należy wytłumaczyć funkcjonowanie instrumentu CDF. Polega on na odkupywaniu danych aktywów przez nabywcę (od wystawiającego) na określony czas. Działaniem końcowym inwestycji jest sprzedaż zakupionych wcześniej aktywów (pierwotnemu sprzedawcy) po obecnej wartości rynkowej.
Sposób zachęcania do współpracy
Według sprawozdań inwestorów firma nakłania do wpłaty środków finansowych na konto, obiecując przy tym podwojenie lub potrojenie swoich wkładów w początkowej fazie inwestowania. Broker (podmiot pośredniczący w usługach) oferuje także prowadzenie strony w języku polskim. Takie działania ma na celu uśpienie inwestorów i zaproszenie do współpracy jeszcze większej liczby osób. Kolejnym elementem perswazji jest zestawienie na stronie firmy (kilku osób), które ukazuje duże zyski z zainwestowanych pieniędzy. Konkretne sumy działają często na ludzką wyobraźnię i ograniczają naszą czujność. Warto zwrócić uwagę na nietypowe dla Polskich użytkowników imiona. Może to sugerować, że wykaz najlepszych traderów jest fałszywy i został wygenerowany przy użyciu ogólnodostępnej w internecie bazy imion.
Zarzuty wobec Maxitrade
Głównym zarzutem powtarzającym się wśród opiniodawców jest przywłaszczanie sobie przez firmę pieniędzy klientów. Okazuje się, że Maxitrade ma możliwość przeprowadzania różnych transakcji finansowych bez autoryzacji osoby do której owe środki należą. Kolejnym faktem, który dodatkowo poddaje w wątpliwość legalność działania firmy jest zezwolenie. Zezwolenie na prowadzenie działalności o charakterze maklerskim, którego firma nie posiada w żadnym państwie z obszaru Unii Europejskiej. Wobec tego można śmiało stwierdzić, że świadczone przez nich usługi maklerskie stoją w sprzeczności z prawem.
UWAGA: firma działa również pod marką Agricole Trade (nie ma związku z bankiem Crédit Agricole).
O Maxitrade – klienci firmy, najczęstsze problemy
Fora internetowe, które zostały stworzone w celu dyskusji na temat opisywanej platformy mają bardzo zbliżoną do siebie strukturę – zdecydowana większość osób zabierających głos w sprawie wyraża zdecydowane niezadowolenie w związku z utratą własnych pieniędzy przeznaczonych na inwestycje. Wstępne udzielenie zainteresowania chęcią rozpoczęcia współpracy (rozumiane jako odpowiedź na podany email), powoduje przydzielenie tzw. opiekuna. Zdaniem klientów, początkowy etap współpracy charakteryzuje się dużą częstotliwością przychodzących połączeń na nasz telefon ze strony przydzielonego opiekuna. Celem opiekuna jest zachęcenie do wpłaty pieniędzy na depozyt, w celu rozpoczęcia pełnej weryfikacji konta, które pozwala nam na pełne korzystanie z możliwości jakie oferuje firma Maxitrade / Agricole Trade. Warto zaznaczyć, że firma wymaga od nas podania bardzo wielu danych wrażliwych. Na tym etapie powinny pojawić się wątpliwości. Klienci przestrzegają przed podawanie danych i proponują próbę wycofania depozytu. Niestety w bardzo wielu przypadkach owy proces kończy się jedynie na próbach. Klient nie może sam wycofać swoich środków pieniężnych bez względu na to czy przeprowadził już jakąś inwestycję, czy też nie. Użytkownicy forum zwracają uwagę na zanikający kontakt pomiędzy stronami. Kontakt telefoniczny, mailowy czy poprzez infolinię w wielu przypadkach staje się od tego momentu bardzo utrudniony. Ostatnim ważnym wątkiem w tej sprawie, który jest poruszany przez forumowiczów to brak możliwości wypłaty zysku. Okazuje się, że ilość pieniędzy na koncie nie ma znaczenia przy próbie wypłaty. Osoby, które poświęciły swój czas na rozmyślne inwestowanie w rzeczywistości zostają bez niczego – zysku oraz początkowych pieniędzy. Proces weryfikacji konta, w celu wypłaty potrafi sięgnąć kilku miesięcy (brak przy tym pewności o pomyślnej decyzji dla klienta).
Istnieje sposób na odzyskanie pieniędzy?
Pośród mnożących się komentarzy osób bezradnych, pojawiają się również dające nadzieję innym na zwrot pieniędzy. Jedną z możliwości na szczęśliwy finał jest złożenie reklamacji do banku. Po przyjęciu wniosku i okresie 30 dni (przysługujących w świetle prawa) bank poinformuje o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu apelacji. Użytkownicy informują o przypadkach pozytywnego zakończenia sprawy. Komentarze na forum opisują również przypadki, które wskazują na wypłatę pieniędzy z depozytu. Taki proces może nas jednak kosztować sporo czasu i nerwów.
Maxitrade a Komisja Nadzoru Finansowego
Podmiot został umieszczony na liście Komisji Nadzoru Finansowego, która określa firmy prowadzące działalność bez wymaganych uprawnień oraz zezwoleń. Złamanie ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej może grozić karą grzywny do nawet 5 milionów złotych. Polski przypadek wpisania firmy na “czarną listę” to nie jedyny taki przypadek. Kolejny znajdował się w dalekiej Australii.
Podsumowanie
Przypadek inwestorów firmy Maxitrade / Agricole Trade należy potraktować jako cenną lekcję, którą ktoś (niestety) za nas odrobił. Warto zapamiętać, aby przed rozpoczęciem inwestycji w określonym podmiocie, dowiedzieć się o nim możliwie jak najwięcej. Odwiedzając na przykład KNF, czy przeglądając opinie innych na udostępnionych forach. Firmy nie posiadające odpowiednich licencji powinny być przez nas omijane szerokim łukiem.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.