Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Grayscale może pozwać SEC, jeśli nie zatwierdzi ona jego funduszu ETF

Grayscale może pozwać SEC, jeśli nie zatwierdzi ona jego funduszu ETF

Wiadomości
29 marca, 2022
371
grayscale

Jeśli SEC odmówi zatwierdzenia spotowego funduszu ETF od Grayscale , firma twierdzi, że jest gotowa złożyć pozew. Ostateczna decyzja ma zapaść do 6 lipca, ale na razie nie wygląda na to, żeby była jakaś wielka nadzieja.

Grayscale gotowy do walki z SEC o zatwierdzenie swojego funduszu ETF

Taką informację ujawnił Bloomberg, powołując się na Michaela Sonnensheina, dyrektora generalnego Grayscale. Firma Grayscale od dawna próbuje przekształcić swój fundusz GBTC (Grayscale Bitcoin Trust) w pełnoprawny fundusz ETF, ale SEC jest temu przeciwna.

Sprzeciw amerykańskiego regulatora giełdowego dotyczy w szczególności faktu, że byłby to ETF oparty na samym BTC, czyli zabezpieczony w tokenach.

Faktem jest, że z jednej strony SEC w zeszłym roku zezwolił już na ETF-y oparte na kontraktach terminowych na Bitcoina, a z drugiej strony CFTC, która reguluje rynek kontraktów terminowych, już od kilku lat zezwala na kontrakty terminowe oparte na BTC.

Tak więc fundusze ETF oparte na kontraktach terminowych na Bitcoina autoryzowane przez SEC są w rzeczywistości pośrednio oparte na rynku spot BTC i trudno jest zrozumieć, dlaczego SEC nie miałaby również autoryzować ETF-ów bezpośrednich.

Sprawa jest czysto techniczna, gdyż futures ETF podlegają innym zasadom niż spot ETF.

Grayscale od miesięcy próbuje przekształcić swój fundusz o wartości prawie 30 miliardów dolarów oparty na Bitcoinie w ETF, a teraz mówi, że jest gotów podjąć kroki prawne przeciwko SEC, jeśli ta ponownie odmówi.

Czytaj również:  SEC może zatwierdzić Bitcoin Futures ETF do października - twierdzi strateg Bloomberga

Termin, w którym SEC musi wydać decyzję w sprawie wniosku o przekształcenie funduszu Grayscale Bitcoin Trust w fundusz ETF, upływa 6 lipca.

Pozwy przeciwko SEC: Wartość funduszu GBTC będzie rosła

Prawnicy Davis Polk już pod koniec listopada wysłali do SEC list z komentarzami w imieniu Grayscale, aby poprzeć zatwierdzenie spotowego funduszu ETF Bitcoin, nie wnosząc jednak żadnych zmian.

Co więcej, kolejne 2700 listów wpłynęło do SEC w ciągu standardowego 240-dniowego okresu rozpatrywania takich wniosków, do tego stopnia, że dyrektor generalny Grayscale powiedział, że jest to “niezwykle zachęcające”.

GBTC istnieje już od 2015 roku, dając przez ten czas wiele dowodów na swoją niezawodność i bezpieczeństwo. Obecnie jest notowany z 20% dyskontem w stosunku do NAV, ale według Sonnenshein’a NAV i cena funduszu powinny się zrównać, gdy zostanie przeliczony.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.