# Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Czym są kontrakty CFD? Poradnik dla początkujących

Czym są kontrakty CFD? Poradnik dla początkujących

Wiadomości
22 czerwca, 2023
24
Business concept meaning CFD TRADING Contract For Difference wit

Co to są kontrakty CFD?

Kontrakty CFD nazywane są także kontraktami na różnicę kursową (ang. contract for difference). To pochodne instrumenty finansowe, które pozwalają inwestorom uzyskać ekspozycję na zmiany wartości różnych aktywów, m.in. indeksów giełdowych, akcji czy surowców.

Wartość kontraktu opiera się na ruchach stawek aktywów bazowych. Inwestor nie staje się więc właścicielem akcji, złota czy waluty, na których bazuje kontrakt. Nie obowiązują go zatem przywileje takie jak dywidendy lub prawo głosu na zgromadzeniu akcjonariuszy. Z drugiej strony nie musi przejmować się niewygodami takimi jak oczekiwanie na dostarczenie fizycznego dobra czy znalezienie przestrzeni do jego przechowywania.

Handel CFD ma charakter spekulacyjny. Trader obstawia, czy kurs spadnie, czy wzrośnie. Dzięki temu ma szansę na zysk nie tylko na wzroście (pozycja długa), ale również spadku ceny (pozycja krótka). Trzeba jednak pamiętać, że każdej tego typu transakcji towarzyszy dość wysokie ryzyko handlowe, a rynek jest zmienny.

Ryzyko zwiększa dodatkowo dostępność dźwigni finansowej. Pozwala ona otwierać pozycje za kwoty wyższe niż rzeczywiście posiadane. Zyski osiągnięte dzięki takiej transakcji mogą być znacznie większe. To samo dotyczy jednak ewentualnych strat. Nie należy lekceważyć ryzyka związanego z handlem kontraktami CFD i nigdy nie należy inwestować środków niezbędnych do codziennego utrzymania.

Jak w praktyce wygląda inwestowanie w CFD?

Handel CFD polega na spekulacji na ruch ceny instrumentu. Może ona iść w górę lub w dół. Inwestor przewiduje, jak w najbliższym czasie zachowa się rynek.

O wysokości zysków i strat obu stron transakcji decyduje różnica między ceną otwarcia pozycji i ceną jej zamknięcia. Cena kontraktu zależy zaś od wartości instrumentu, na którym bazuje.

Przykład:

Jeśli podczas zamknięcia pozycji wycena kontraktu jest wyższa niż podczas jego otwarcia, na inwestycji zarabia osoba kupująca kontrakt (pozycja długa), a traci sprzedający (pozycja krótka) – ponieważ założył on błędnie, że cena spadnie.

Gdy sytuacja jest odwrotna, czyli gdy kontrakt traci na wartości, zysk notuje sprzedający, a kupujący – stratę.

Dźwignia finansowa pozwala na zakup większej liczby kontraktów niż w przypadku zakupu rzeczywistych aktywów. Tym samym potencjalne zyski lub straty ulegają pomnożeniu.

Gdzie można handlować kontraktami CFD? U brokerów, którzy mają je w ofercie. Znajdziesz je m.in. w AvaTrade. Broker proponuje platformę handlową MetaTrader 4, dźwignię finansową do 30:1 i wiele innych narzędzi. Zakres aktywów bazowych do inwestycji jest szeroki i obejmuje m.in. towary, indeksy czy akcje.

Ryzyko związane z inwestowaniem w kontrakty CFD

Jak każda inwestycja, tak i handel kontraktami CFD wiąże się z ryzykiem handlowym. Wpływa na nie w szczególności:

  • zmienność rynku,
  • możliwość obstawiania ruchów cenowych w dwóch stronach – na spadek i na wzrost, co sprawia, że nawet niewielka zmiana kursu może spowodować stratę,
  • dźwignia finansowa.

CFD są obarczone wyższym ryzykiem niż inne aktywa. 78-90% rachunków przynosi straty.

Podsumowanie

Kontrakty CFD dają szerokie możliwości inwestycyjne. Pozwalają handlować wieloma aktywami, w tym:

  • akcjami,
  • indeksami giełdowymi,
  • surowcami,
  • towarami,
  • walutami,

Ponadto masz możliwość realizacji wielu strategii handlowych. Pamiętaj jednak o ryzyku i przeznaczaj na inwestycję jedynie te środki, które możesz stracić bez wpływu na swoją sytuację finansową.



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.