Co dalej z projektem Libra?

Co dalej z projektem Libra?

Wiadomości
24 kwietnia, 2020
1411
libra

Dnia 16 kwietnia na stronie projektu Libra pojawił się nowy wpis dotyczący przyszłości projektu Libra wraz z nowszą wersją ich White Paper’u kodowaną numerem 2.0. Jakie są dalsze plany Facebooka dotyczące ekspansji na rynek kryptowalut?

Czym jest projekt Libra i kto wchodzi w skład stowarzyszenia Libra?

W maju 2018 roku świat obiegły plotki, jakoby Facebook pracował nad własną kryptowalutą. Informacje te zostały oficjalnie potwierdzone 18 czerwca 2019 w artykule na blogu projektu. Do Stowarzyszenia Libra na czele z Facebookiem należą obecnie tacy giganci branży technologicznej jak Uber, Spotify, Xapo, Lyft, Coinbase, PayU i wielu innych, a lista ta ciągle się rozrasta. Czym zatem jest to całe przedsięwzięcie? Głównym celem Libry ma być wprowadzenie prostej i globalnej waluty, a także zapewnienie infrastruktury bankowej ludziom na całym świecie. Libra chce wprowadzić cyfrowe wersje popularnych walut takich jak Euro, Dolar czy Funt Szterling. Mają one być oparte o technologie blockchain, która ma odpowiadać za natychmiastowe przelewy. Z kolei Libra jako cyfrowy token ma pełnić rolę stable coin’a, dla tych miejsc na świecie, w których lokalne waluty cechują się dużą zmiennością. Według przykładu zamieszczonego w white paperze token Libra mógłby być wyceniany za pomocą agregowania cyfrowych wersji walut fiat (≋USD 0.50, ≋EUR 0.18, ≋GBP 0.11). Będą one emitowane tylko i wyłącznie przez Stowarzyszenie Libra i mają być zabezpieczone w minimum 80% poprzez krótkoterminowe obligacje państwowe o niskim stopniu ryzyka kredytowego. Reszta kwoty zabezpieczenia ma być gromadzona w postaci gotówki.

Zintegrowane smart contracty

Libra chce umożliwić swoim użytkownikom korzystanie z funkcjonalności niskooprocentowanych pożyczek. Ma odbywać się to poprzez podmioty zewnętrzne, czyli w praktyce poprzez banki, które podpiszą z Libra Association należytą umowę. Kolejną funkcjonalnością, która ma znaleźć się w portfolio Libry jest escrow. Escrow to specjalny, zabezpieczony rachunek, będący gwarantem transakcji. Dzięki niemu po udanym zakończeniu transakcji osoba, która sprzedała towar, otrzyma należne środki. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność usługi Marketplace, wydaje się to logicznym posunięciem ze strony Facebooka, które pozwoli mu konkurować z czołowymi portalami aukcyjnymi.

Nie wszystko, co się świeci, jest złotem

Piękna strona internetowa, górnolotne nazwy, obietnice open source i wsparcie światowych gigantów z branży technologicznej. Gdzie zatem jest haczyk? Otóż po dokładnym przyjrzeniu się Librze, okazuje się, że mamy do czynienia z Ripple v2. Brak decentralizacji, wątpliwa przejrzystość projektu w połączeniu z bazą danych, którą już na nasz temat posiada Facebook wraz z cyfrowymi płatnościami, daje naprawdę niebezpieczną mieszankę. Coraz częściej na świecie mówi się o CBDC i „wirtualnym dowodzie tożsamości”, czyli ID2020 zaproponowanym przez Bill’a Gates’a. Gromadzenie tak dużych ilości prywatnych danych przez międzynarodowe korporacje o globalnym zasięgu nigdy nie jest dobrym pomysłem.



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.