BIS nazywa CBDC podstawą systemów monetarnych przyszłości
CBDC, a nie kryptowaluty z ich słabościami systemowymi, będą stanowić trzon przyszłych innowacyjnych systemów monetarnych. Do takiego wniosku doszedł Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) w swoim rocznym raporcie ekonomicznym.
Retail #CBDCs can be designed with inclusive features to serve users that currently do not have access to digital payments #BISAnnualEconReport https://t.co/Qvmq4W2N9h pic.twitter.com/TbrozsIFP4
— Bank for International Settlements (@BIS_org) June 26, 2022
Ich zdaniem ostatnie wydarzenia uwypukliły ogromną przepaść między wizją kryptowalut a rzeczywistością. Eksperci BIS zauważyli, że upadek stablecoina TerraUSD i powiązanego z nim tokena LUNA “uwypuklił słabość systemu, który jest utrzymywany poprzez sprzedaż monet w celach spekulacyjnych”. W raporcie czytamy:
Obecnie jasne jest, że kryptowaluty i DeFi mają głębsze ograniczenia strukturalne, które uniemożliwiają im osiągnięcie poziomów wydajności, stabilności i integralności wymaganych dla odpowiedniego systemu monetarnego. W szczególności kryptowalutom brakuje nominalnej kotwicy, którą bezskutecznie próbują zaimportować za pomocą stablecoinów.
Eksperci BIS zwrócili również uwagę na skłonność branży kryptowalutowej do fragmentacji i korzystania ze scentralizowanych pośredników. Zdaniem ekspertów aplikacje blockchain nie mogą się skalować bez uszczerbku dla bezpieczeństwa, czego dowodem są “zatory w płatnościach i nadmierne opłaty”.
Według nich, system monetarny oparty na banku centralnym “dobrze służył społeczeństwu”.
Innowacje cyfrowe przesuwają jednak granice możliwości technologicznych, stawiając nowe wymagania.
Zdaniem ekspertów BIS wyzwaniem jest wykorzystanie użytecznych cech kryptowalut, takich jak programowalność, możliwość powiązania i tokenizacja, na solidniejszych podstawach.
System pieniężny przyszłości musi łączyć w sobie nowe możliwości technologiczne z doskonałym odwzorowaniem pieniądza banku centralnego.
Przyszły system płatniczy musi opierać się na “wypróbowanym i sprawdzonym podziale ról między bankiem centralnym, który zapewnia podstawy, a instytucjami prywatnymi, które wykonują działania związane z klientami”.
Banki centralne będą prowadzić hurtowe CBDC w oparciu o technologię rozproszonej księgi rachunkowej. Według BIS, na poziomie detalicznym lub “klienckim”, waluty cyfrowe pozwolą pośrednikom na poprawę interoperacyjności pomiędzy platformami, obniżenie kosztów i zwiększenie dostępu do usług finansowych.
Przypomnieli, że takie interakcje z wykorzystaniem CBDC zostały przetestowane w wielu eksperymentach prowadzonych pod auspicjami instytucji. BIS Innovation Hub zrealizował projekty Inthanon-LionRock, Dunbar i Jura we współpracy z kilkoma bankami centralnymi.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.