Audytorzy Silicon Valley Bank dostają pozew

Audytorzy Silicon Valley Bank dostają pozew

Wiadomości
10 kwietnia, 2023
19
silicon valley bank

Inwestorzy Silicon Valley Bank złożyli pozew zbiorowy przeciwko audytorom i subemitentom upadłego SVB (Silicon Valley Bank). Są oni oskarżeni o ukrywanie prawdziwego stanu finansowego banku i wprowadzanie w błąd co do niektórych informacji.

W pozwie oskarżono kilka naprawdę znanych marek – KPMG, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Bank of America, Keefe, Bruyette & Woods, Inc. itd. Skarga obejmuje również byłe kierownictwo banku.

Pozwani zarzucają, że wszystkie wyżej wymienione podmioty „błędnie przedstawiły siłę bilansu firmy, jej płynność i pozycję rynkową.” W swoich audytach zmniejszali zakres ryzyka, jakie miał bank. To wprowadzało w błąd inwestorów.

Na przykład KPMG podpisał raport roczny SVB na dwa tygodnie przed ogłoszeniem upadłości. W tym czasie bank starał się o 2,25 mld dolarów dodatkowych inwestycji, aby pokryć niedobór płynności. Również przed upadkiem SVB odnotował stratę w wysokości 1,8 miliarda dolarów ze sprzedaży własnych papierów wartościowych.

Mimo takiej sytuacji finansowej KPMG w swoim raporcie „pominęło wiele faktów” – czytamy w pozwie. Nie wskazali, że bank praktycznie stracił zdolność do dalszego funkcjonowania.

Przeciwko SVB wytoczono już kilka procesów sądowych. Departament Sprawiedliwości USA, SEC i Rezerwa Federalna badają przyczyny upadku i działania jego kierownictwa.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.